Podpisali porozumienie, teraz przepraszają: "Zostaliśmy wykorzystani", "nie dajmy się podzielić"

Polska

Szefowa Krajowej Rady Konsultacyjnej, która podpisała porozumienie z rządem dotyczące sytuacji osób niepełnosprawnych, w środę przeprosiła protestujących przed Sejmem, bo do środka jej nie wpuszczono. W liście do minister rodziny Elżbiety Rafalskiej zarzuca, że radę wykorzystano. - Nie dajmy się podzielić - powiedziała Monika Zima-Parjaszewska. Dodała, że porozumienie nie miało zakończyć protestu.

Parjaszewska poinformowała, że członkowie Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych napisali list do szefowej Ministerstwa Rodziny, Prasy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej. - Nie zgadzamy się na wykorzystanie do celów politycznych - podkreśliła przed Sejmem. Jak poinformowała, chciała rozmawiać z matkami protestującymi w Sejmie, ale tam nie została wpuszczona.

 

Krajowa Rada nie chce podziału środowiska niepełnosprawnych

 

- Z zaskoczeniem i przykrością przyjmujemy sposób w jaki została wykorzystana praca Krajowej Rady Konsultacyjnej w bieżącym sporze z osobami z niepełnosprawnościami i ich rodzinami - powiedziała w środę przewodnicząca Rady Monika Zima-Parjaszewska.

 

"Od wielu lat jesteśmy zaangażowani w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, uczestniczymy w pracach przygotowujących i oceniających rozwiązania systemowe na rzecz niezależnego życia. Z zaskoczeniem i ogromną przykrością przyjmujemy sposób, w jaki została wykorzystana praca Krajowej Rady Konsultacyjnej w bieżącym sporze z osobami z niepełnosprawnościami i ich rodzinami protestującymi w Sejmie" - brzmi list do minister rodziny i pracy cytowany przez Zimę-Parjaszewską.

 

"Nie możemy się zgodzić, by działania podejmowane w dobrej wierze przez członków i członkinie Krajowej Rady Konsultacyjnej stały się narzędziem w walce politycznej i były dodatkowo wykorzystywane jako argument podziału środowiska osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Podzielamy postulaty matek protestujących w Sejmie" - napisano w oświadczeniu.

 

"Wielokrotnie wskazywaliśmy na problemy proponując konkretne rozwiązania. Szanowna pani minister, nie zgadzamy się na wykorzystanie pracy ludzi w dobrej wierze do dzielenia środowiska osób z niepełnosprawnościami" - mówiła Zima-Parjaszewska.

 

Pod pismem do minister Rafalskiej podpisali się członkowie Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych: Monika Zima-Parjaszewska, Agata Gawska, Robert Jagodziński, Krzysztof Kotyniewicz, Grzegorz Kozłowski, Aleksander Waszkielewicz oraz Piotr Pawłowski.

 

Porozumienie nie miało zakończyć protestu

 

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali we wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" Porozumienie w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych, w którym rządu zobowiązał się m.in. do podniesienia renty socjalnej.

 

Według Zimy-Parjaszewskiej porozumienie zawarte w ramach Rady Konsultacyjnej nie odnosiło się jednak do protestujących w Sejmie. Prezes  Polskiego Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną zaznaczyła, że ona i jej organizacja, a także osoby uczestniczące w spotkaniu Rady zawsze były i są ze środowiskiem osób niepełnosprawnych.

 

- W trakcie posiedzenia wskazywaliśmy, że dyskutujemy o porozumieniu, które nie ma związku z protestem (w Sejmie - red.). Została przyjęta uchwała Krajowej Rady Konsultacyjnej, w której rząd zobowiązuje się do prac na rzecz niezależnego życia. Tylko w takim kontekście trwała dyskusja na temat porozumienia - wyjaśniła Zima-Parjaszewska.

 

- W trakcie posiedzenia Rady konsultacyjnej wielokrotnie podkreślaliśmy, że nie dyskutujemy o tym, że porozumienie kończy protest - dodała. - To porozumienie dotyczyło sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Nie miało związku z protestem - tłumaczyła.

 

- Od bardzo wielu lat wspieramy osoby z wieloma niepełnosprawnościami - podkreśliła zaznaczając, że protest kilka dni wcześniej wsparła we wszystkich oficjalnych komunikatach w mediach społecznościowych.

 

Uczestnicy protestu krzyczeli "hańba, "łamistrajki","wstyd". Domagali się także wyjaśnienia, dlaczego Rada Konsultacyjna podpisała porozumienie z rządem podczas trwającego protestu . - My protestujemy, jesteśmy z wami, jest nam przykro, że zostaliśmy wykorzystani - przekonywała Zima-Parjaszewska. Przekonywała, że Krajowa Rada Konsultacyjna wysłała poparcie dla matek protestujących w Sejmie. Według niej przyjście przed Sejm do protestujących środowisk osób niepełnosprawnych to dowód, że nie Krajowa Rada jest z nimi i nie pragnie podziału.

 

Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych od tygodnia w Sejmie

 

W Sejmie od środy protestuje Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Rodziców osób niepełnosprawnych zaprosiła do Sejmu posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus.

 

Protestujący domagają się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Zwrócili się w tej sprawie do prezydenta, premiera oraz prezesa PiS.

 

W piątek z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych i ich podopiecznymi spotkał się prezydent Andrzej Duda, a później premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska. Minister spotkała się z rodzicami osób niepełnosprawnych także w niedzielę wieczorem.

 

Szef rządu zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych. Złożyłaby się na niego danina, pochodząca od osób najlepiej zarabiających. Premier zadeklarował ponadto, że rząd postara się, by jak najszybciej doprowadzić do wyrównania wysokości renty socjalnej z najniższą rentą ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

 

Trzy punkty Porozumienia z rządem

 

W porozumieniu, które rząd zawarł we wtorek z częścią środowiska osób niepełnosprawnych w ramach Krajowej Rady Konsultacyjnej, zapisano m.in. podniesienie od czerwca renty socjalnej do poziomu równego najniższej rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, czyli do 1029,80 zł, corocznie waloryzowanych, realizacji programu Dostępność plus ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych. Zawarto w nim także zobowiązanie do wprowadzenia i realizacji od 1 lipca 2018 r. koordynowanej opieki dla osób niepełnosprawnych ze szczególnymi potrzebami rehabilitacyjnymi.

 

Ofertę podpisania porozumienia odrzucili przedstawiciele rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy od ubiegłego tygodnia protestują w Sejmie.

 

Mimo, że porozumienie proponuje wyrównanie wysokości renty socjalnej do poziomu najniższej emerytury, to jednak - zdaniem protestujących - zabrakło tam punktu o dodatku rehabilitacyjnym dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu osiemnastego roku życia w wysokości 500 zł miesięcznie.

 

Dr Monika Zima-Parjaszewska prezes Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) 7 czerwca 2017 roku odebrała z rąk minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej powołanie do Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

 

polsatnews.pl, Polsat News, PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie