"Szantażyście nie wolno ustąpić". Korwin-Mikke o proteście rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie

Polska

Mija ósmy dzień protestu w Sejmie. Rodzice i opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych walczą m.in. o 500 zł dodatku rehabilitacyjnego. - Szantażyście nie wolno ustąpić - powiedział w programie "Tak czy Nie" Janusz Korwin-Mikke (Partia Wolność). Posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus kontrowała: - Pomóc im to nasz obowiązek. Oni zostali oszukani.

- Mnie uczono jednej rzeczy, że szantażyście nie wolno ustąpić – powiedział zdecydowanie Janusz Korwin-Mikke. 

 

"Żyli bez tych zasiłków 40 lat, mogą żyć dalej"


- A co ma zrobić człowiek, który jest w desperacji i nie widzi innego sposobu poza szantażem? - pytała prowadząca program Agnieszka Gozdyra.


- Nie wiem, ale ci ludzie żyli przez 40 lat, 50 czy 60 bez tych zasiłków, więc mogą żyć dalej - odpowiedział Korwin-Mikke.


Polityk stwierdził, że "wiele różnych grup żyje bardzo biednie". - Zwracam uwagę, że możemy zrobić szóstkę Morawieckiego, siódemkę Morawieckiego, ósemkę... Jeżeli będziemy ustępować przed szantażem, za chwilę przyjdą następne grupy. Będzie dwunastka Morawieckiego, trzynastka Morawieckiego... - powiedział Korwin-Mikke.

 

"PiS okłamało tę grupę rodziców"


- Ci rodzice nikogo nie szantażują, ci rodzice domagają się zrealizowania obietnic – odpowiedziała mu posłanka Nowoczesnej.


Scheuring-Wielgus dodała, że "PiS okłamało tę grupę rodziców, co pokazuje ich cynizm". - W 2014 r. politycy PiS podchodzili do tych matek i szeptali im do ucha "zagłosujcie na nas, my to zrealizujemy". Gdybym była na miejscu tych matek, to siedziałabym z nimi na tej podłodze. Oni zostali oszukani - powiedziała posłanka.

 

150 aktów prawnych, które "konstytuują niepełnosprawnych"

 

- Tego się nie da załatwić w takim trybie, ponieważ są grupy np. 30-letnich osób niepełnosprawnych, które dostają  520 zł i w tym samym wieku niepełnosprawni, którzy dostają 1477 zł. I teraz domaganie się, że tu, natychmiast, itd. To trzeba wszystko zweryfikować, cały ten system trzeba sprawdzić - przekonywał kolejny gość Agnieszki Gozdyry, Piotr Strzembosz.


Polityk partii Prawica RP zauważył, że jest ponad 150 różnych aktów prawnych, które "konstytuują niepełnosprawnych".

 

"Dość! To jest p… o Chopinie"

 

- Dość! To jest p****** o Chopinie - krzyknęła Katarzyna Piekarska. - Tym ludziom trzeba to po prostu załatwić - dodała polityk SLD.

 

- Oni mają 30 lat i od 30 lat niewiele się w ich życiu zmieniło - przekonywała Piekarska. - To nie jest liczna grupa. To naprawdę nie są koszty, które obciążą budżet. 

 

Piekarska przypomniała, że premier Morawiecki niedawno sam podkreślał, że z uszczelnienia podatku VAT budżet ma "mega miliardy oszczędności".

 

- Czego to, prezes Kaczyński, pan Morawiecki i była pani prezes Rady Ministrów (Beat Szydło - red.) nie obiecywali. I wtedy na wszystko były pieniądze - zauważyła działaczka lewicy.

 

  

polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie