Premier: problemy osób niepełnosprawnych traktujemy bardzo poważnie

Polska
Premier: problemy osób niepełnosprawnych traktujemy bardzo poważnie
Polsat News

- Problemy osób niepełnosprawnych traktujemy bardzo poważnie. Będziemy starali się znaleźć najlepsze możliwe rozwiązania w obecnych okolicznościach - zapewniał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Węgrowa (woj. mazowieckie). Obiecał, że danina solidarnościowa (na pomoc rodzicom osób niepełnosprawnych) będzie w jakiś sposób odczuwalna tylko dla nielicznych.

Podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Węgrowa premier Morawiecki odniósł się do protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, który od środy trwa w Sejmie.

 

"Coś niezwykle istotnego do systemowego załatwienia"


Morawiecki mówił, że jego obóz polityczny będzie starał się na bazie różnych postulatów środowisk osób niepełnosprawnych - zarówno tych, które są w Sejmie, jak również wielu innych - znaleźć najlepsze możliwe rozwiązania dla wszystkich osób z niepełnosprawnościami.


- To, w jaki sposób my podchodzimy do tego problemu, widoczne było już od samego początku. Już w pierwszych dniach protestu (...) rozmawialiśmy - pan prezydent (Andrzej Duda), pani minister (rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta) Rafalska, ja - po to, żeby pokazać, że my traktujemy ten problem nie tylko bardzo poważnie, nie tylko uważamy, że jest to z punku widzenia całego społeczeństwa coś niezwykle istotnego do systemowego załatwienia. Nie ad hoc, ale na długie, długie lata - wskazywał szef rządu.

 

"Rząd PiS przeznaczył o 1,1 mld zł więcej dla osób niepełnosprawnych"


- Również chcemy pokazać, że my zdawaliśmy sobie sprawę z tego i robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, również wcześniej. Rząd PiS w pierwszych swoich dwóch latach przeznaczył o 1 mld 100 mln zł więcej dla osób niepełnosprawnych i to jest bezprecedensowa zwyżka wydatków publicznych na potrzeby tych osób - dodał.


- My rozumiemy, że te osoby mają jeszcze większe, dużo większe potrzeby niż te, które dzisiaj są zaspakajane. Ale wiadomo, że te potrzeby muszą być zaspakajane w perspektywie rozwiązań systemowych dla różnych grup osób niepełnosprawnych - podkreślił.

 

Pierwsze propozycje tzw. daniny solidarnościowej za 7-14 dni

 

Premier powiedział, że minister finansów stara się opracować w ciągu 7-14 dni zręby, pierwsze propozycje tzw. daniny solidarnościowej, z której pieniądze zostałyby przeznaczone na pomoc dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. - Danina solidarnościowa, jeśli będzie w jakiś sposób odczuwalna, to tylko dla tych, którzy będą naprawdę w pół procenta najwyżej zarabiających - przekonywał Morawiecki.

 

Szef rządu zapowiedział, że propozycje będą konsultowane. - Dlatego, by nasze społeczeństwo było jak najbardziej sprawiedliwe, by młodym nie zabierać szans do coraz lepszej pracy, warunków bytowych - mówił premier.

 

PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie