Nowa lista refundacyjna. Wiceminister zdrowia: więcej leków dla seniorów

Polska
Nowa lista refundacyjna. Wiceminister zdrowia: więcej leków dla seniorów
pixabay/jarmoluk

Na nowej liście refundacyjnej, która będzie obowiązywała od maja, wprowadzono zmiany, na których skorzystają m.in. seniorzy; zmian dla osób starszych jest niesłychanie dużo - powiedział w piątek wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Lista refundacyjna jest aktualizowana co dwa miesiące. Umożliwia to wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych - odpowiedników leków oryginalnych, zawierających tę samą substancję czynną.

 

Czech: wyjątkowo duże rozszerzenie

 

- Lista refundacyjna będzie niosła istotne rozszerzenie opcji terapeutycznych dostępnych nieodpłatnie dla seniorów; mamy wyjątkowo duże rozszerzenie. Mamy także dobre informacje dla chorych, którzy cierpią na inne schorzenia - powiedział minister na konferencji w resorcie. Przekazał, że projekt nowego rozporządzenia przynosi zmiany, m.in. jeśli chodzi o leczenie astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

 

Lista leków refundowanych dla seniorów, tzw. 75 plus, zostanie rozszerzona o leki stosowane w bólach neuropatycznych, substancje stosowane w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i innych chorób o podłożu autoimmunologicznym. W wykazie znajdą się także podstawowe leki stosowane w chorobach tarczycy.

 

- Zastosowaliśmy inne podejście niż dotychczas, popatrzyliśmy, gdzie wśród tych leków, które zostały ocenione jako posiadające wartość, seniorzy najwięcej dopłacają - powiedział Czech. Wskazał, że na liście znalazły się grupy leków, które zawierają m.in. heparyny drobnocząsteczkowe o działaniu przeciwzakrzepowym, substancje czynne, m.in. enoksaparynę i dalteparynę.

 

31 proc. zgonów to rak płuca

 

- Wykaz leków uzupełniany jest o dużą grupę leków stosowanych w przewlekłej chorobie płucnej oraz astmie, co zmniejszy obciążenie finansowe pacjentów cierpiących na te często występujące w tej grupie wiekowej schorzenia - powiedział Czech. - Zmian jest niesłychanie dużo w porównaniu z poprzednimi listami dla seniorów. Bardzo się z nich cieszymy, bo to grupa, której los jest nam szczególnie bliski - dodał.

 

Wiceminister przekazał, że zmiany obejmą programy lekowe. - W resorcie trwają intensywne, zaawanasowane prace nad przygotowaniem kompleksowego podejścia do leczenia nowotworów złośliwych płuca. To jest efekt wielotygodniowych rozmów ze środowiskiem medycznym i środowiskiem pacjentów - powiedział Czech.

 

Jak zauważył, rak płuca należy do najgorzej rokujących nowotworów. W Polsce stanowi on przyczynę 31 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn i prawie 16 proc. u kobiet. - Wypracowanie systemowego podejścia, w szczególności w zakresie pierwszej i drugiej linii leczenia, jest jednym z priorytetów resortu w obszarze gospodarowania lekami - powiedział Czech.

 

Wiceminister poinformował również, że w zakresie chorób onkologicznych projekt nowego rozporządzenia wprowadza - z zastrzeżeniem ustalenia reguł - nowe opcje terapeutyczne do programu lekowego - leczenie raka nerki. Chodzi o dwa preparaty.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie