Minister zdrowia: mam nadzieję, że w tym roku leki dla kobiet w ciąży będą darmowe

Polska

- Na koniec tego roku, mam nadzieję, że w tym roku, wejdzie w życie program leków dla kobiet w ciąży - powiedział w programie "Graffiti" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że będą to wszystkie dopuszczone do stosowania w ciąży lekarstwa.

Prowadzący program Piotr Witwicki zapytał ministra o komentowaną przez internautów jego wypowiedź na temat No-Spy dla kobiet w ciąży. - Jeżeli kobiety mają nadciśnienie, problemy hormonalne lub problem z bólami, często No-Spa jest używana, betamimetyki, leki dedykowane do leczenia nadciśnienia, a są w ciąży, wtedy dostaną te leki za darmo - powiedział Szumowski w TVP Info.

 

- Mówiłem o wszystkich lekach, między innymi wymieniając No-Spę, która jest częstym lekiem (stosowanym w ciąży - red.), ale bardzo tanim - wyjaśnił Szumowski. -  Wszystkie leki dopuszczone będziemy dawać kobietom w ciąży za darmo - dodał.

 

Minister powiedział, że leki dla kobiet spodziewających się dziecka powinny być dostępne w aptekach pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Dodał, że standardy opieki okołoporodowej mają unormować przepisy dotyczące ochrony zdrowia kobiet w ciąży; resort opublikował projekt rozporządzenia ministra 4 kwietnia. 

 

Refundacja pieluchomajtek

 

Odnosząc  się do trwającego od środy w Sejmie protestu rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy domagają się podwyżki renty socjalnej i wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł, minister zdrowia stwierdził, że "kwestia zasiłku i ZUS-u nie leży w moich kompetencjach".

 

-  Staramy się poprawić sytuację chorych osób i zwiększamy limity i nakłady na refundację pieluchomajtek. Planujemy wprowadzić regulację, że pierwszych 90 pieluchomajtek dla dzieci z ustawy o życiu było za darmo, żeby odciążyć te osoby - powiedział Szumowski.

 

polsatnews.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie