"Chciałbym, żeby zarysował się plan 10-letni ". Szumowski ws. narodowej debaty o zdrowiu

Polska

- Naszym obowiązkiem jest usiąść do stołu ze wszystkimi interesariuszami i przedyskutować, czego oczekują Polacy od systemu zdrowia; chciałbym, żeby na koniec debaty zarysował się plan 10-letni - powiedział w środę min. zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiedział, że na początku maja w Siedlcach i Skierniewicach, gdzie prowadzony jest pilotaż e-recept, będą wystawione pierwsze elektroniczne recepty.

 

W środę, podczas konferencji o narodowej debacie o zdrowiu, minister Szumowski był pytany o realizację pilotażu e-recept. Szef MZ wskazał m.in., że wprowadzenie e-recept ułatwi pracę lekarzy i zwiększy bezpieczeństwo pacjentów - system będzie weryfikował, czy pacjentowi nie przypisano leków, które razem przyjmowane mogą powodować niebezpieczne interakcje. - Jeśli ktoś omyłkowo wypisał takie leki, to przy elektronicznej recepcie natychmiast pojawia się alert - wyjaśnił.

 

- Mamy więc szanse nie tylko poprawić efektywność systemu, ale także zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta. To już niedługo zacznie działać. Myślę, że już w najbliższym czasie - powiedział minister zdrowia. Dopytywany, czy chodzi jeszcze o kwiecień, czy początek maja, odpowiedział: "Myślę, że początek maja".

 

Od 1 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty mają być już wystawiane w każdym gabinecie medycznym.

 

Historia e-recept w serwisie internetowym

 

MZ wskazuje, że wprowadzenie e-recept przyniesie wiele korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Pacjenci recept nie zgubią lub przypadkowo nie zniszczą, nie będzie już też problemów z nieczytelnie wypisanymi receptami lub np. brakiem pieczątki lekarza. Jeśli lekarz przepisze kilka leków, pacjent będzie mógł bez problemu wykupić część w jednej aptece, a pozostałe w innej(np. gdy w jednej nie będzie wszystkich potrzebnych leków).

 

Pacjenci historię wystawionych e-recept będą mogli sprawdzić w swoim koncie w serwisie internetowym. W systemie będzie także informacja, czy recepta została zrealizowana. Zdaniem MZ, docelowo może to być pomocne w monitorowaniu terapii pacjentów przewlekle chorych (za ich zgodą) - jeśli pacjent nie wykupuje leków, będzie możliwość wysłania mu przypomnienia, że skuteczność terapii zależy od ich przyjmowania.

 

Pacjenci będą również mogli upoważnić bliskich do dostępu do historii recept. Takie rozwiązanie przygotowano przede wszystkim z myślą o seniorach - dzięki temu dzieci lub wnuki będą mogły sprawdzić, czy starsza osoba wykupiła leki, a w razie potrzeby także receptę zrealizować.

 

"Bezprecedensowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia"

 

- Rozpoczynamy społeczną debatę na temat zdrowia ze wszystkimi, aby jak najlepiej spożytkować dla dobra pacjenta wzrost nakładów na ochronę zdrowia - powiedział rozpoczynając konferencję o narodowej debacie o zdrowiu minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

- Mamy bezprecedensowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Ustawa, która zakłada wzrost nakładów do 6 proc. PKB w 2025 albo 2024 roku po zmianie ustawy, jest czymś, czego nie było do tej pory w Polsce - ocenił. - Jeżeli nie osiągniemy konsensusu, w jaki sposób najlepiej dla pacjenta, dla nas wszystkich spożytkować te pieniądze, to będzie jak z młodym winem w starych bukłakach - one wyciekną. I nie osiągniemy tyle, ile moglibyśmy - wskazał.

 

Cykl konferencji z udziałem pacjentów, lekarzy, pielęgniarek, diagnostów

 

Minister zaprosił do debaty pacjentów, pracodawców, lekarzy, pielęgniarki, diagnostów i przedstawicieli innych zawodów medycznych, samorządy, wyższe uczelnie i ekspertów.

 

W ramach ogólnonarodowej debaty zaplanowano w cykl konferencji, które mają odbywać się od czerwca do czerwca 2019 r. Wśród planowanych tematów spotkań są m.in. "Pacjent i system: zasady działania opieki medycznej", "Medycyna, finanse, gospodarka", "Własność, odpowiedzialność, gospodarka", "Kadry w ochronie zdrowia: wyzwania i rozwój", "Profilaktyka i zdrowie publiczne: świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta".

 

W udostępnionych w środę materiałach podano, że w 2018 r. planowane są cztery konferencje - w czerwcu, wrześniu, październiku i grudniu, zaś w 2019 r. trzy - w lutym, kwietniu i czerwcu. Mają one odbywać się kolejno w Warszawie, Krynicy-Zdroju, Łodzi, Lublinie, Gdańsku, Białymstoku i ostatnia - w stolicy.

 

"System jest po to, aby zabezpieczyć wszystkich Polaków"

 

- Naszym obowiązkiem jest usiąść do stołu wspólnie ze wszystkimi interesariuszami, przedyskutować, czego oczekują Polacy, czego oczekują od systemu zdrowia, których mierników i jakich rozwiązań. Zorientować się, jak te rozwiązania osiągnąć przy tych bardzo szybko, bezprecedensowo wzrastających nakładach - powiedział Szumowski.

 

Minister zdrowia zaznaczył, że chce, aby "soczewką", przez którą będzie patrzeć na ten proces, był pacjent, ponieważ - jak powiedział - "system jest po to, aby zabezpieczyć wszystkich nas, wszystkich Polaków w tym systemie ochrony zdrowia".

 

- Chciałbym, żeby na koniec tej debaty, zarysował się plan nie 4-letni, nie 6-letni, ale 10-letni. (…) Chcemy wyznaczyć cele, napisać harmonogram dojścia do tych celów, żeby zdrowie stało się tematem, który jest realizowany w sposób najlepszy dla pacjenta, tak naprawdę za 10 czy 15 lat, niezależnie od tego, kto będzie ministrem zdrowia - powiedział Szumowski.

 

"Czas wyjść do ludzi"

 

Minister zdrowia mówił, że "jako obywatel, jako lekarz miał do tej pory wrażenie, że system ochrony zdrowia i regulacje w zakresie systemu ochrony zdrowia odbywają się niejako w gronie ekspertów w wieży z kości słoniowej". - Czas, żeby wyjść do ludzi; czas, żeby zapytać Polaków, czego każdy z was oczekuje od nas, jako osób odpowiedzialnych za zorganizowanie służby zdrowia, ochrony zdrowia - powiedział minister. Zapewnił, że "zdrowie było i będzie priorytetem rządu".

 

W środę szef MZ oficjalnie wręczył akty nominacyjne członkom rady społecznej narodowej debaty o zdrowiu.

 

Przewodniczący Rady Programowej debaty "Wspólnie dla Zdrowia" prof. Paweł Górski wskazał, że wyniku debaty ma powstać dokument - strategia. "Ochrona zdrowia nie dotyczy tylko spraw chorych, ale także wpływania na zdrowie publiczne. Tematy, o których będziemy rozmawiali, będą dotyczyły przekształceń strukturalnych, a przede wszystkim funkcjonalnych" - wskazał.

 

Szef MZ zapowiadał szeroką debatę, która przygotuje założenia do zmian w systemie ochrony zdrowia od początku kierowania resortem. Już w styczniu mówił, że zaprosi do rozmów wszystkich interesariuszy systemu opieki zdrowotnej. "Chciałbym, żebyśmy wspólnie odpowiedzieli, czego oczekujemy od systemu opieki zdrowotnej, jakich mierników chcielibyśmy używać, jaki system finansowania chcielibyśmy mieć" - mówił wówczas.

 

PAP, fot.: PAP/Radek Pietruszka

zdr/mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie