"Amerykanin w Dubaju", który miał okazać się oszustem

Polska

Pani Iwona szukała miłości na portalach randkowych. Jej zaufanie wzbudził podający się za Amerykanina Mark A. Mężczyzna wysyłał jej czułe sms-y i dzwonił niemal codziennie. Po dwóch miesiącach, kiedy w pani Iwonie zrodziło się do niego uczucie, zaczął pożyczać od niej pieniądze. Łącznie kobieta dokonała kilkudziesięciu przelewów na jego konto. Teraz Mark A. już nie dzwoni, pieniędzy nie oddaje.

Pani Iwona to 56-letnia wdowa z Warszawy. Samotnie wychowuje dorastającą córkę. Dziennikarze "interwencji" długo namawiali ją na rozmowę przed kamerą. Zgodziła się na wywiad, ale nie chciała pokazać twarzy. Jest na silnych lekach psychotropowych, wycofała się z życia. Powodem jest wstyd i poczucie winy, że dała się oszukać.


- Pomyślałam, że dobrze by było ostrzec inne kobiety. Trudno mi jest żyć ze świadomością, że ten człowiek dalej funkcjonuje i może robić podobne rzeczy innym – mówi pani Iwona.


Wysłał kopię paszportu


Kobieta została wdową kilka lat temu. Marka A. poznała w lutym na jednym z międzynarodowych portali randkowych. Przedstawił się jako Amerykański inżynier z Los Angeles. Scenariusz jego działania - jak relacjonuje pani Iwona - był wyjątkowo perfidny. Twierdził, że jest wdowcem z nastoletnim synem. Miesiącami zdobywał zaufanie pani Iwony.


- Po śmierci męża spadło na mnie dużo obowiązków i pewnie to też spowodowało, że szukałam wsparcia. Pomyślałam sobie, że może internet. Wybrałam go pewnie przez zdjęcie. Wzbudzał zaufanie, był miły. Wymieniliśmy się telefonami, on zadzwonił do mnie. Zwróciłam uwagę na akcent, bo przedstawiał się jako Amerykanin. Pożyczanie pieniędzy zaczęło się, kiedy wyjechał na kontrakt w Dubaju. Po tygodniu zaczął do mnie dzwonić z numeru zarejestrowanego w Emiratach - opowiada pani Iwona.


Mark A. był dobrze przygotowany. Zdesperowanej, załamanej po utracie męża i szukającej miłości kobiecie wysłał kopię, rzekomo swojego, amerykańskiego paszportu. Wysyłał czułe sms-y, często dzwonił z Los Angeles i Dubaju. Nigdy nie spotkał się z kobietą osobiście. Dziś pod zagranicznymi numerami telefonów jest nieuchwytny.


"Mechanizmy obronne zostają wyłączone"


- To się zaczęło dwa miesiące po tym, jak się poznaliśmy, przez ten czas nade mną pracował. To były dwa miesiące codziennych kontaktów. Jeżeli nie rozmowa telefoniczna, to nawet kilkanaście sms-ów. Prosił o pożyczki na opłatę hotelu, na materiały związane z jego pracą przy rafinerii gazowej - opowiada pani Iwona. Nie chce zdradzić, jak duże były to kwoty.


- To, czy ktoś jest wykształcony i radzi sobie życiowo, nie ma znaczenia w momencie silnego kryzysu psychicznego. W takim momencie życia dzieje się tak, że takie mechanizmy obronne zostają wyłączone albo są upośledzone. W związku z czym istnieje większe zagrożenie wejścia w taką sytuację - tłumaczy Martyna Zagórska, psycholog traumy z fundacji "Nagle Sami".

 

Prawda wyszła na jaw, gdy pani Iwona upomniała się o pieniądze. - Zapytał, czy jestem na niego zła. Odpowiedziałam, byśmy nie rozmawiali w ten sposób, że chcę swoje pieniądze. I wtedy się rozłączył - wspomina.


"Takich oszustów w internecie jest mnóstwo"


Pani Iwona rzadko teraz wychodzi z domu. Ma długi u przyjaciół i nawet córka nie wie do końca, że stało się coś bardzo złego.

 

Dopiero z ekipą "Interwencji" pani Iwona zdecydowała się na zgłoszenie sprawy na policję. Na prośbę dziennikarzy przesłuchanie odbyło się w obecności funkcjonariusza kobiety.


- Wiem, że takich oszustów w internecie jest mnóstwo. Bardzo wielu używa skandynawsko brzmiących imion i nazwisk. "Wdowcy z dziećmi, żona zmarła na raka…". Kobiety padają ofiarą takich mężczyzn, myśląc, że ten, który je zaczepił, jest wyjątkowy, jest inny - podsumowuje pani Iwona.

 

Interwencja

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie