Indie: oszustwo na 1,8 mld dolarów. Głównym podejrzanym założyciel dużego domu jubilerskiego

Świat
Indie: oszustwo na 1,8 mld dolarów. Głównym podejrzanym założyciel dużego domu jubilerskiego
Pixabay/Photo-Mix
Zdjęcie ilustracyjne

Miliarder Nirav Modi, założyciel domu jubilerskiego specjalizującego się w luksusowej biżuterii z diamentami, został uznany za głównego podejrzanego w sprawie o oszustwo o wartości 1,8 mld dolarów zgłoszonej przez jeden z największych banków w Indiach - podał w piątek portal Money.CNN

Sławny jubiler został wymieniony jako główny podejrzany podczas czwartkowej konferencji prasowej, po tym, jak śledczy przeszukali należące do niego nieruchomości i zajęli aktywa warte ponad 200 mln dolarów.

 

- Nirav Modi i jego wspólnicy próbowali ominąć oficjalne kanały bankowe dokonując tego oszustwa - powiedział dziennikarzom minister prawa i sprawiedliwości, elektroniki i technologii informatycznych Ravi Shankar Prasad. - Będzie szczegółowe dochodzenie i nikogo nie będziemy oszczędzać - dodał.

 

Indyjskie Centralne Biuro Śledcze wykryło podejrzane operacje, o wartości 1,8 miliarda dolarów, wykonywane za pośrednictwem kilku kont, w jednym z oddziałów Narodowego Banku Pendżabu.

 

Niektórzy z pracowników Banku współpracowali przy wykonywaniu "nieautoryzowanych i nieuczciwych transakcji" - przyznał w czwartek przedstawiciel banku.

 

Podejrzany Nirav Modi najprawdopodobniej opuścił Indie i przebywa w Szwajcarii.

 

Jego biżuterię nosiły Dakota Johnson i Kate Winslet

 

Modi dorastał w Antwerpii, w Belgii, a rzemiosła i biznesu uczył się od swego ojca i dziadka; jego rodzina od pokoleń związana jest z "diamentowym biznesem".

 

Salony jublierskie "Nirav Modi" znajdują się w Nowym Jorku, Las Vegas, Hongkongu, Pekinie i Bombaju, a projekty sygnowane jego nazwiskiem noszone były przez największe gwiazdy Hollywood takie jak Dakota Johnson i Kate Winslet.

 

Według magazynu Forbes jest on obecnie 85. najbogatszym człowiekiem w Indiach.

 

Podejrzanego nie łączą rodzinne związki z premierem Indii Narendrą Modim; zbieżność nazwisk jest przypadkowa.

 

PAP

mr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze