Albańczyk planował zamachy w Niemczech. Jednego miał dokonać 12-letni chłopiec

Świat
Albańczyk planował zamachy w Niemczech. Jednego miał dokonać 12-letni chłopiec
commons.wikimedia.org/Airman 1st Class Kenny Holston, U.S. Air Force/public domain
Na zdjęciu: baza sił powietrznych USA w Ramstein w Niemczech.

Sąd w Wiedniu skazał w piątek 19-letniego Austriaka albańskiego pochodzenia na karę 9 lat więzienia za planowanie dokonania w imieniu Państwa Islamskiego dwóch zamachów terrorystycznych w Niemczech. Jednego z tych ataków miał dokonać 12-letni chłopiec. W Wielkiej Brytanii zatrzymano dwie osoby podejrzane o przygotowywanie aktów terroru - 24-letnią kobietę i o trzy lata starszego mężczyznę.

Albańczyk próbował nakłonić 12-latka do zamachu na rynku bożonarodzeniowym w Ludwigshafen (Nadrenia-Palatynat) w 2016 roku.

 

Nakłaniał do zamachu nastoletnią żonę

 

Przygotowywał też, wspólnie z 16-letnią dziewczyną, swoją żoną, którą poślubił zgodnie z prawem islamskim, zamach na amerykańską bazę sił powietrznych w Ramstein.

 

Agencja APA poinformowała, że pierwszy z tych zamachów nie powiódł się, bo 12-latek nie zdołał zdetonować materiału wybuchowego. Plany zamachu na bazę w Ramstein pokrzyżował z kolei ojciec 16-latki, który w smartfonie córki natrafił na jej "przepełniony ideologią terrorystyczną" czat z mężczyzną i natychmiast zawiadomił o tym fakcie policję.

 

Oskarżony nie przyznał się do planowania zamachów. Potwierdził jedynie, że był sympatykiem Państwa Islamskiego, ale też oświadczył w sądzie, że obecnie dystansuje się od tej ideologii.

 

Zatrzymania podejrzanych w Londynie

 

Tymczasem brytyjska policja poinformowała w piątek o zatrzymaniu mężczyzny podejrzewanego o przygotowywanie aktów terrorystycznych w Londynie. Szczegółów nie podano. 27-letniego mężczyznę zatrzymała jednostka do walki z terroryzmem.

 

W Londynie zatrzymano także 24-letnią kobietę, podejrzaną o posiadanie informacji o aktach terroryzmu - poinformowała tamtejsza policja.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie