Do ataku w Münster doszło dokładnie w rocznicę zamachu w Sztokholmie

Świat
Do ataku w Münster doszło dokładnie w rocznicę zamachu w Sztokholmie
Flickr/Paul Arps/CC BY 2.0

Do ataku z użyciem ciężarówki w niemieckim Münster, w którym zginęły 4 osoby, a ok. 50 zostało rannych doszło dokładnie w rocznicę zamachu w Sztokholmie. 7 kwietnia w stolicy Szwecji zginęło pięć osób, a 14 zostało rannych.

W sobotę po południu furgonetka wjechała w ludzi siedzących przed restauracją Kiepenkerl na starym mieście w Muenster w zachodnich Niemczech.

 

Sprawca ataku, po wjechaniu w tłum zastrzelił się. Według dziennika "Sueddeutsche Zeitung" kierowcą był chory psychicznie obywatel Niemiec. Jak podał "Bild", miał on 48 lat i wcześniej nie był karany.

 

Akiłow przed sądem

 

7 kwietnia ub. roku. Uzbek Rachmat Akiłow wjechał skradzioną ciężarówką w ludzi na deptaku handlowym w centrum Sztokholmu, a następnie uderzył w dom towarowy. W ciężarówce znaleziono materiały wybuchowe, które nie uległy detonacji. W wyniku zamachu zginęło pięć osób, a 14 zostało rannych.

 

Sprawca zamachu był robotnikiem budowlanym. Starał się o prawo stałego pobytu w Szwecji, ale w czerwcu 2016 roku jego wniosek został odrzucony, a w grudniu tego samego roku miał on dobrowolnie opuścić kraj. W lutym 2017 roku sprawa została przekazana policji; był wówczas poszukiwany, ale nie udało się go odnaleźć.

 

W lutym tego roku, przed norweskim sądem rozpoczął się proces Akiłowa, który jest oskarżony o terroryzm. Grozi mu dożywocie.

 

Kronika zamachów

 

Przypominamy śmiertelne ataki z wykorzystaniem pojazdów w ostatnich latach w Europie:

 

17, 18 sierpnia 2017 - kierowca furgonetki wjechał w tłum na promenadzie Las Ramblas w Barcelonie, zabijając 15 i raniąc 131 osób. 18 sierpnia w kurorcie Cambrils nad Morzem Śródziemnym terroryści wjechali samochodem w grupę ludzi - 1 osoba zginęła, a 7 zostało rannych; według policji był to atak terrorystyczny.

 

3 czerwca 2017 - trzech zamachowców wjechało furgonetką w przechodniów na London Bridge w brytyjskiej stolicy, a następnie zaatakowało nożami londyńczyków w pobliżu targu Borough Market. Zginęło osiem osób, a 48 zostało rannych. Odpowiedzialność za zamach wzięło na siebie Państwo Islamskie.

 

7 kwietnia 2017 - Uzbek Rachmat Akiłow wjechał skradzioną ciężarówką w przechodniów w centrum Sztokholmu, zabijając pięć osób i raniąc 14.

 

22 marca 2017 - napastnik wjechał samochodem w grupę ludzi na Moście Westminsterskim w Londynie, a następnie próbował dostać się na teren parlamentu, raniąc śmiertelnie nożem policjanta strzegącego bramy wjazdowej. Wkrótce potem sprawca został zastrzelony przez interweniujące służby bezpieczeństwa. Zginęło sześć osób, a 49 zostało rannych.

 

19 grudnia 2016 -  12 osób zginęło, a ok. 50 zostało rannych, gdy ciężarówka z polskimi numerami rejestracyjnymi wjechała w ludzi na terenie jarmarku świątecznego w Berlinie. Wśród ofiar był polski kierowca ciężarówki, która została uprowadzona przez zamachowca. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie.

 

14 lipca 2016 - mężczyzna kierujący ciężarówką wjechał w tłum świętujący Dzień Bastylii w Nicei. 86 osób zginęło, a ok. 200 zostało rannych. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

 

PAP, polsatnews.pl

bas/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze