Odsłonięcie pomnika, marsze i apel pamięci. Obchody ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej

Polska

Odsłonięcie pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010, odsłonięcia kamienia w miejscu, gdzie stanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim, wieczorny marsz pamięci - złożą się na oficjalne obchody 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie.

Uroczystości państwowe rozpoczną się rano od mszy w intencji ofiar katastrofy, w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu, w której weźmie udział m.in. premier Mateusz Morawiecki. Po mszy o godz. 8:41 odbędzie się apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim również z udziałem premiera.

 

Przed południem prezydent Andrzej Duda w Świątyni Opatrzności Bożej złoży wieńce na grobach: ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, ks. Józefa Jońca, ks. Zdzisława Króla, ks. Andrzeja Kwaśnika, którzy zginęli w katastrofie. O godz. 13:00 prezydent złoży wieńce przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Powązkach Wojskowych oraz na grobach ofiar katastrofy.

 

Premier Morawiecki przed godz. 10 odda hołd i złoży znicze na grobach ofiar katastrofy na Cmentarzu Bródnowskim; później szef rządu uda się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie również zapali znicze na grobach ofiar. Przed południem Prezes Rady Ministrów na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zapali znicze na grobach ofiar katastrofy oraz przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy.

 

Odsłonięcie Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r.

 

Na godz. 15:30 zaplanowano odsłonięcie Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r.; w uroczystości wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, m.in. premier Morawiecki. Pomnik umiejscowiony jest na obszarze zielonym między pl. Piłsudskiego a ul. Królewską. Pomnik odsłonią rodziny ofiar; w ich imieniu przemówienie wygłosi prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

Następnie o godz. 16 przed budynkiem Garnizonu Warszawa, naprzeciwko Placu Piłsudskiego, zostanie odsłonięty kamień w miejscu gdzie ma stanąć pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Podczas uroczystości zaplanowano wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego oraz prezydenta Andrzeja Dudy. Sam pomnik ma zostać odsłonięty jesienią.

 

Prezydent w niedawnym wywiadzie mówił, że odsłonięcie pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego mogłoby się odbyć 11 listopada, w dniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, choć - jak dodał - nie data jest najważniejsza, a to, by ten pomnik po prostu stanął.

 

Marsz pamięci z placu Zamkowego 

 

Wieczorem zostanie odprawiona msza św. w bazylice Archikatedralnej, w której weźmie także udział Para Prezydencka oraz Mateusz Morawiecki. Po mszy z Placu Zamkowego wyruszy marsz pamięci. O godz. 20:15 przed Pałacem Prezydenckim przemówienie wygłosi Jarosław Kaczyński. Planowany jest także udział szefa rządu. Zakończenie uroczystości rocznicowych zaplanowano na Placu Piłsudskiego o godz. 21:15.

 

Uroczystości związane z obchodami 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej będą się odbywały cały dzień; na pl. Piłsudskiego zaplanowano m.in. blok filmowy, modlitwę maryjną Regina Coeli, Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz koncert.

 

Uroczystości rocznicowe przygotował też stołeczny ratusz; odbędą się one rano przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu na Wojskowych Powązkach, gdzie znajduje się pomnik wszystkich ofiar oraz 28 mogił osób, które zginęły w katastrofie.

 

Podczas uroczystości zostaną odczytane nazwiska wszystkich ofiar katastrofy, odmówiona wspólna modlitwa duchownych trzech wyznań oraz złożone będą kwiaty i zapalone znicze przez delegacje państwowe, samorządowe oraz rodziny. O godz. 8:41 w godzinę katastrofy zostanie odegrany utwór "Cisza".

 

Utrudnienia komunikacyjne

 

W związku z rocznicowymi obchodami w Warszawie wiele ulic, placów i parkingów została wygrodzona i całkowicie zamknięta dla ruchu samochodowego, a także pieszego.

 

Wygrodzono barierkami m.in. pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście od pl. Zamkowego do ul. Królewskiej i pl. marszałka Piłsudskiego. Całkowicie zamknięte będzie Krakowskie Przedmieście od ul. Królewskiej do ul. Świętokrzyskiej. Autobusy linii 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518, E-2 kursują objazdami.

 

10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku w katastrofie Tu-154M zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie