Poważne utrudnienia komunikacyjne w Warszawie w związku z obchodami rocznicy katastrofy smoleńskiej

Polska

W poniedziałek kierowcy, którzy chcieli wjechać do Warszawy, musieli stać w wielokilometrowych korkach. Podobnie będzie we wtorek, bo wiele ulic i placów w stolicy będzie wygrodzonych i całkowicie zamkniętych dla ruchu, także pieszego. Złamanie zakazu parkowania będzie skutkowało groźbą odholowania auta na koszt właściciela. Warszawa przygotowuje się na obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej.

- Policja już jest przygotowana - zapewnia rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji: kom. Sylwester Marczak.

 

Zakaz parkowania obowiązuje w poniedziałek na: ul. Wierzbowej (po stronie południowej) wzdłuż pl. marsz. J. Piłsudskiego, placu przed kościołem seminaryjnym przy ul. Krakowskie Przedmieście, parkingach przy ul. gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza (przed gmachem Dowództwa Garnizonu, przed Hotelem Europejskim i wzdłuż pl. marsz. J. Piłsudskiego).
 

Wygrodzone barierkami policyjnymi

 

We wtorek od godz. 0:01 do 24:00 wygrodzone barierkami policyjnymi będą:


- pl. Zamkowy,
- Krakowskie Przedmieście od pl. Zamkowego do ul. Królewskiej,
- Królewska od ul. Krakowskie Przedmieście do pl. S. Małachowskiego,
- pl. marsz. J. Piłsudskiego,
- gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza,
- ul. Ossolińskich.


Na wymienionych ulicach obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania się.

 

Zamknięte ulice, także dla pieszych


Dodatkowo całkowicie zamknięte dla ruchu będą:


- ul. Miodowa od ul. Koziej do ul. Krakowskie Przedmieście,
- ul. Krakowskie Przedmieście od ul. Królewskiej do ul. Świętokrzyskiej


Całkowicie zostanie zamknięte przejście dla pieszych przez pl. Zamkowy wzdłuż Zamku Królewskiego, ul. Krakowskie Przedmieście (po obydwu stronach jezdni) pomiędzy Skwerem H.C. Hoovera a ul. Karową, a także ulicami Ossolińskich, gen. M. Tokarzewskiego-Karaszewicza i Królewską (po południowej stronie pomiędzy pl. S. Małachowskiego a Krakowskim Przedmieściem) oraz przez pl. marsz. J. Piłsudskiego. 


We wtorek przez cały dzień obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania się (z możliwością odholowania auta na koszt właściciela) także na ulicach:


- Boleść,
- Brzozowej,
- Celnej,
- Jezuickiej,
- Kanonia,
- Dziekania,
- Bednarskiej,
- Skwer H.C. Hoovera

 

Zmienione trasy autobusów


W związku ze zmianą organizacji ruchu zmienią się również trasy linii autobusowych: 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518, E-2 i N44. Autobusy będą jeździły ul. Marszałkowską.


Linie 128 i 175 dojadą ulicami Świętokrzyską i Mazowiecką do tymczasowego krańca na pl. S. Małachowskiego, a następnie ulicami Kredytową, Jasną i Świętokrzyską wrócą do swoich podstawowych tras. Linia 503 kursować będzie do przystanków Nowy Świat na ul. Świętokrzyskiej. Tu autobusy zawrócą i pojadą w przeciwnym kierunku. Z kolei autobusy linii 518 będą kończyły trasę na przystanku Metro Marymont.

 

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym tutaj i tutaj.

 

Zgromadzenia zwołane przez osoby prywatne


Utrudnień w poruszaniu się po Warszawie należy we wtorek spodziewać się również w innych miejscach. Oprócz oficjalnych uroczystości państwowych odbędą się bowiem także zgromadzenia zwołane przez osoby prywatne:


-  w godz. 16:30 – 24:00 przy skrzyżowaniu ulic Krakowskie Przedmieście i Królewskiej wraz z placem przed kościołem Wizytek,
-  w godz. 14:30 – 23:59 w Ogrodzie Saskim w okolicach fontanny,
-  w godz. 14:30 – 23:59 na ul. Trębackiej na odcinku ulic: Moliera – Krakowskie Przedmieście,
-  w godz. 17:30 – 21:00 w Ogrodzie Saskim przy ul. Królewskiej,
-  w godz. 18:00 – 23:59 przy skrzyżowaniu ulic Krakowskie Przedmieście i Królewskiej.

 

We wtorek na warszawskie ulice wyjdą także Obywatele RP, którzy jednak nie zgłosili swojego zgromadzenia - wskazali, że według nich ustawa o zgromadzeniach jest niekonstytucyjna. 

 

- Policja jest przygotowana do zabezpieczenia zgromadzeń zaplanowanych w rocznicę katastrofy smoleńskiej - zapewnił kom. Sylwester Marczak.

 

Stołecznych policjantów będą wspierali funkcjonariusze z innych części kraju. Ilu nie wiadomo, bo - jak mówi Marczak - ze względów bezpieczeństwa policja nie podaje informacji o liczbie funkcjonariuszy, którzy tego dnia będą skierowani do zabezpieczenia zgromadzeń.

 

Uroczystości państwowe od godz. 8:00


Uroczystości państwowe we wtorek rozpoczną się od mszy w intencji ofiar katastrofy o godz. 8 w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu.

 

Następnie przed Pałacem Prezydenckim odbędzie się apel pamięci.

 

Z kolei po południu o godz. 15:30 rozpocznie się uroczystość oficjalna z udziałem najwyższych władz państwowych na Placu Piłsudskiego, gdzie zostanie odsłonięty pomnik ofiar tragedii smoleńskiej i wmurowany zostanie kamień węgielny pod pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. O godz. 19 zostanie odprawiona msza w Bazylice Archikatedralnej, po której marsz pamięci przejdzie przed Pałac Prezydencki.


Obchody organizowane przez ratusz zaplanowano natomiast przy kwaterze smoleńskiej na Cmentarzu Powązkowskim - modlitwę odmówić mają przedstawiciele trzech wyznań chrześcijańskich, zostaną złożone kwiaty. O 8:41 - w godzinę katastrofy - zostanie odegrany utwór "Cisza".

 

PAP, polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie