Pięć zgromadzeń w rocznicę katastrofy smoleńskiej w Warszawie. Uroczystości państwowe i ratusza

Polska

- 10 kwietnia w rocznicę katastrofy smoleńskiej w Warszawie zaplanowano państwowe obchody, uroczystości przygotował też stołeczny ratusz - zapowiedziała w piątek dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Miasta Stołecznego Warszawy Ewa Gawor.

Uroczystości przygotowane przez stołeczny ratusz rozpoczną się o godz. 8.20 przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim, gdzie znajduje się pomnik wszystkich ofiar oraz 28 mogił osób, które zginęły w katastrofie.

 

Podczas uroczystości zostaną odczytane nazwiska wszystkich ofiar, odmówiona wspólna modlitwa duchownych trzech wyznań oraz złożone będą kwiatów i zapalone znicze przez delegacje państwowe, samorządowe oraz oczywiście rodziny. O godz. 8.41 w godzinę katastrofy zostanie odegrany utwór "Cisza".

 

Jak przekazała Gawor uroczystości państwowe, których organizatorem jest wicepremier Piotr Gliński, rozpoczną się 10 kwietnia od mszy w intencji ofiar katastrofy o godz. 8 w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu.

 

- Po mszy, jak właściwie co miesiąc, apel pamięci przed Pałacem Prezydenckim. Również tego dnia odbędzie się m.in. składanie wieńców na cmentarzu Powązkowskim - zapowiedziała.

 

Organizatorem uroczystości jest wicepremier Gliński

 

- Po południu o godz. 15.30 rozpocznie się uroczystość oficjalna z udziałem najwyższych władz państwowych, na pl. marsz. Józefa Piłsudskiego. Między innymi zostanie odsłonięty ponik ofiar tragedii smoleńskiej oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego - dodała Gawor.

 

Oo godz. 19. zostanie odprawiona msza w bazylice Archikatedralnej. - Po niej marsz pamięci, trasą wszystkim znaną (od pl. Zamkowego do Pałacu Prezydenckiego - red.), która w tym przypadku będzie trochę przedłużona (do pl. Piłsudskiego - red.) - zaznaczyła.

 

  

"Będzie można spotkać Żandarmerię Wojskową"

 

Poinformowała, że dotychczas na 10 kwietnia zaplanowano pięć zgromadzeń. W zabezpieczenie obchodów - zapowiedziała Gawor - będzie włączona Straż Miejska. Dodała, że główne uroczystości będą zabezpieczane przez MON i MSWiA. - Na pewno siły policyjne będą duże. Będzie można spotkać Żandarmerię Wojskową - mówiła.

 

Obchody zorganizowane przez ratusz zaplanowano przy kwaterze smoleńskiej na cmentarzu Powązkowskim - modlitwę odmówić mają przedstawiciele trzech wyznań chrześcijańskich, zostaną złożone kwiaty. O 8.41 - w godzinę katastrofy - zostanie odegrany utwór "Cisza".

Przez cały dzień wiele ulic i placów będzie wygrodzonych i całkowicie zamkniętych dla ruchu.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie