Węgrzy szybsi od Polaków. Pomnik smoleński będą mieć już w piątek

Świat
Węgrzy szybsi od Polaków. Pomnik smoleński będą mieć już w piątek
Polsat News
Budowa pomnika smoleńskiego w Warszawie.

Pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej, który zostanie w piątek odsłonięty w Budapeszcie, nawiązuje do dwóch nakładających się na siebie tragedii: katyńskiej i smoleńskiej - powiedział w czwartek autor pomnika rzeźbiarz Sandor Gyula Makoldi.

Zadanie zaprojektowania pomnika "Memento za Smoleńsk", poświęconego ofiarom katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r. i przyjaźni polsko-węgierskiej, powierzył artyście samorząd budapeszteńskiej dzielnicy Budafok-Teteny, gdzie pomnik stanie przy wybrzeżu Dunaju.

 

- Nakładają się tu na siebie dwie tragedie - katyńska i smoleńska. Próbowałem to oddać poprzez trzy motywy: duży pagórek wysokości 1,5 m o średnicy 12 m, wbijający się w niego krzyż z czarnego granitu wysokości 4 m i szerokości 3 m, a trzeci element to marmurowa brama - powiedział Makoldi.

 

"To symbolizuje nałożenie się na siebie dwóch tragedii"

 

Jak wyjaśnił, pagórek ma nawiązywać do kurhanu, a jednocześnie wynieść do góry na płaskim terenie główny motyw, czyli krzyż powstały z połączenia dwóch rozciągniętych graniastosłupów.

 

- To symbolizuje nałożenie się na siebie dwóch tragedii. Te graniastosłupy nawiązują też trochę do gwoździ - gwoździ trumiennych czy gwoździ przebijających dłonie Chrystusa. Mogą też przywodzić swoją formą na myśl samolot - powiedział.

 

Na pagórku ułożony będzie płasko z kawałków czarnego granitu motyw drzewa. - To drzewo, które z jednej strony jest żywe, a z drugiej nie ma liści - powiedział artysta.

 

Nawiązanie do czerwono-biało-zielonej flagi węgierskiej

 

Wzdłuż konaru, a później skrajnej gałęzi drzewa, będzie się ciągnął biały chodnik z płyt kamiennych. Od miejsca, gdzie krzyż wbija się w motyw drzewa, zacznie się obok także czerwona linia, nawiązująca do polskiej flagi.

 

- W pewnym momencie skrajna gałąź przybiera zielony kolor życia, przez co powstaje nawiązanie do czerwono-biało-zielonej flagi węgierskiej. Ten pas biegnie dalej do trzeciego elementu - bramy z dwóch kolumn, które się u góry łączą, jakby sięgając ku sobie nawzajem. Z jednej strony nawiązuje to do przyjaźni polsko-węgierskiej, a z drugiej nadaje bramie trochę postać trochę człowieczą, trochę anielską - opowiada Makoldi.

 

Ta brama - jak podkreśla - jest skierowana w stronę domów osiedla. "Oznacza to przyjęcie tych, którzy przeżyli tę tragedię, i chęć ofiarowania Polakom ukojenia" - wyjaśnił.

 

W uroczystości odsłonięcia pomnika weźmie w piątek udział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Z nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do KPRM wynika, że w uroczystości udział ma wziąć również premier Mateusz Morawiecki.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie