Zamiast żołnierzy... wielka gumowa kaczka. Nietypowy pomnik stanął w Legnicy

Polska
Zamiast żołnierzy... wielka gumowa kaczka. Nietypowy pomnik stanął w Legnicy
Facebook/Aktywna Legnica

W Legnicy na pl. Słowiańskim w miejscu, gdzie do niedawna stał pomnik radzieckich żołnierzy nad ranem stanęła... gumowa kaczka na cokole. Organizatorzy akcji informowali, że chcą wprowadzić "dobrą, czystą zmianę". "Monument" usunęła z placu legnicka policja.

Happening przeprowadziła grupa aktywistów, którzy chcą "otworzyć oczy niedowiarkom".

 

"By kolana były czyste"

 

"Nawiązując do prowadzonej w naszej ojczyźnie akcji oczyszczania z brudów narodu polskiego oraz wstawania przez niego z kolan, chcemy, by kolana te były czyste - napisali organizatorzy akcji na profilu na Facebooku. Jak zaznaczyli: tym pomnikiem chcą otworzyć oczy niedowiarkom. "(...) mówimy TAK, POTRAFIMY i nie jest to nasze ostatnie słowo" - dodali.

 

 

Kaczkę sprawdza policja 

 

- Około godz. 6:00 policjanci otrzymali zgłoszenie od straży miejskiej, o ustawieniu na placu elementów kartonowych - poinformowała polsatnews.pl mł. asp. Jagoda Ekiert z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Konstrukcja powstała bez zezwolenia zarządcy terenu - poinformowała. Funkcjonariusze zarekwirowali nietypowy pomnik i sprawdzają, czy w tej sprawie doszło do wykroczenia.

 

 

Do niedawna na placu stał Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej. Przedstawiał dziewczynkę siedzącą na ramionach dwóch żołnierzy - radzieckiego i polskiego. Tzw. pomnik "Dwóch Iwanów" został rozebrany przez władze miasta w ramach realizacji postanowień ustawy dekomunizacyjnej. Monument stał na placu od 1951 roku.

 

polsatnews.pl, Radio Wrocław

bas/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie