Awaria na lotniskach w całej Europie. Utrudnienia m.in. na lotnisku Chopina

Świat
Awaria na lotniskach w całej Europie. Utrudnienia m.in. na lotnisku Chopina
Polsat News

Na lotniskach w całej Europie, w tym na lotnisku Chopina w Warszawie, starty i lądowania samolotów mogą być opóźnione. Przyczyną jest awaria europejskiego systemu odpowiedzialnego za przydział korytarzy powietrznych. Możliwe są także utrudnienia w trakcie obsługi pasażerów na terminalach.

Awarii uległ europejski system zarządzania przepływem ruchu lotniczego, którego właścicielem jest Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej "Eurocontrol". 


"Wprowadzono procedury awaryjne, które spowodują zmniejszenie przepustowości europejskiej sieci o ok. 10 proc. Trwają prace nad rozwiązaniem problemu" - poinformował "Eurocontrol".

 

Jak podały belgijskie media, zmniejszona zostanie liczba samolotów, które mogą być obsłużone co godzinę. 


Awaria nie zagraża bezpieczeństwu pasażerów. Jak podał "Eurocontrol", powinna zostać usunięta późnym wieczorem.

 

 

 

Rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Mateusz Sokołowski wyjaśnił, że w związku z awarią sytemu, "Eurocontrol" nałożył ograniczenia na europejskie porty lotnicze w kwestii lądowań i startów samolotów. Zwrócił jednak uwagę, że nie są one jednorodne dla wszystkich portów. Trudno w tej chwili wskazać, na ilu lotniskach w Polsce mogą wystąpić opóźnienia.


- Pasażerowie muszą się jednak przygotować, że opóźnienia mogą wystąpić - zastrzegł Sokołowski.

 

- Organem zarządzającym całym ruchem lotniczym w Europie jest Network Manager w Brukseli. To tam nastąpiła awaria systemu, który zbiera i przypisuje złożone plany lotów do konkretnych operacji. PAŻP przeszła na system zapasowy, podobnie jak Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol). Musimy jednak dostosować się do nałożonych ograniczeń - tłumaczył rzecznik PAŻP.

 

"Pasażerowie powinni kontaktować  się z liniami lotniczymi"

 

O możliwych utrudnieniach dla pasażerów informują również służby prasowe, największego w Polsce, Lotniska Chopina w Warszawie. Według rzecznika PAŻP opóźnienia nie dotyczą na razie portów w Modlinie czy Gdańsku.


Jak poinformowało Lotnisko Chopina w Warszawie, "w celu uzyskania szczegółowej informacji o statusie swojego lotu pasażerowie powinni kontaktować się bezpośrednio z liniami lotniczymi".


Port w komunikacie podkreślił, że "pracownicy dokładają wszelkich starań, aby zminimalizować ewentualne niedogodności".

 

 

polsatnews.pl, PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie