Filipińscy pokutnicy dali się przybić do krzyży. Kościół nie pochwala takich praktyk

Świat

Osiem osób na północy Filipin zgodnie z miejscową tradycją dało się przybić do krzyży w Wielki Piątek, aby na oczach tysięcy uczestników drogi krzyżowej i turystów upamiętnić w ten sposób cierpienie Jezusa - podała AFP. Kościół katolicki nie pochwala tych widowisk.

W miejscowościach położonych na północ od Manili tysiące ludzi, w tym wielu przebranych za rzymskich żołnierzy, Matkę Boską lub Jezusa w koronie cierniowej, wzięło udział w przejmującym widowisku.

 

Osiem osób dało się przybić do krzyży, pomiędzy nimi jedyną kobietą była 39-letnia Jane Sazon, dla której było to siódme ukrzyżowanie.

 

"Gdy zacząłem to robić, pan odpowiada na moje modlitwy"

 

- Ważne jest dla mnie spełnienie mojej obietnicy, ponieważ gdy zacząłem to robić, pan odpowiada na moje modlitwy - powiedziała Jane Sazon.

 

- Tak robimy, gdy członek rodziny zachoruje - powiedział 25-letni Norman Lapuot, chłostając się biczem. Powiedział, że po raz czwarty uczestniczy w tej ceremonii. Jest przekonany, że to właśnie pozwoliło jego dziadkowi wyzdrowieć po udarze.

 

Gdy większość z 80 proc. katolików w kraju spędza dzień w kościele lub z rodzinami, to pokutnicy, którzy dają się przybić do krzyża, wierzą, że dzięki temu odpokutują za grzechy, wybłagają cudowne uzdrowienia czy łaski u Boga.

 

Kościół nie zachęca do samobiczowania

 

Kościół nie pochwala tych praktyk.

 

- Kościół nigdy nie zachęca do samobiczowania, a tym bardziej do ukrzyżowania - powiedział agencji AFP ks. Roy Bellen, rzecznik archidiecezji w Manili, i dodał, że działania wiernych powinny koncentrować się na pomocy ubogim i potrzebującym.

 

Wielkopiątkowe ukrzyżowania pierwotnie były rytuałem katolickim, jednak na przestrzeni lat zamieniły się w spektakl, który przyciąga tysiące turystów, także zagranicznych. W czasie tym można zaobserwować wzmożony ruch turystyczny, z którego korzyści czerpią m.in. sprzedawcy pamiątek, taksówkarze i hotelarze.

 

Katolicy stanowią ponad 80 proc. liczącej 107 mln ludności Filipin.

 

PAP

mr/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie