Liturgia Męki Pańskiej. Chrześcijanie wspominają mękę Chrystusa na Krzyżu

Polska

Wielki Piątek to dla chrześcijan wspomnienie męki Chrystusa na Krzyżu. To jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. Zamiast niej odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, podczas której najważniejsza jest adoracja Krzyża. To także dzień ścisłego postu i rachunku sumienia.

- Chrześcijanie chcą być coraz bardziej duszą tego miasta, duszą, która sprawia jedność i prowadzi do miłości i braterstwa - powiedział kard. Kazimierz Nycz na zakończenie Drogi Krzyżowej ulicami Warszawy. Kardynał podziękował tysiącom uczestników nabożeństwa za wspólna modlitwę.


- Chcemy w naszym życiu i naszym powołaniu realizować wartości, o których mówiła Droga Krzyżowa - powiedział metropolita warszawski. Podziękował autorowi tegorocznych rozważań, którym był dr Wojciech Kozłowski, historyk, zastępca dyrektora ds. programowych Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.


Kard. Nycz wyraził nadzieję, że rozważania te pomogą wszystkim myśleć, żyć i całe swoje życie budować na wartościach. 

Centralna Droga Krzyżowa przeszła ulicami stolicy już po raz 24. Uczestnicy nabożeństwa wyruszyli przy kościele akademickim św. Anny. Kilkumetrowy krzyż nieśli m.in. biskupi i księża, siostry zakonne, studenci i straż miejska, prawnicy, strażacy, wojsko i policja.

 

Wielki Piątek w Kościele katolickim jest dniem upamiętniającym mękę i śmierć Chrystusa na Krzyżu. Centrum liturgii wielkopiątkowej to uroczysta adoracja Krzyża. Często tego dnia odtwarzane jest całe kalwaryjskie misterium Męki Pańskiej, po którym wierni czuwają przy symbolicznym Grobie Jezusa aż do Wielkiej Nocy.

KAI, PAP, polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie