Oszukali tysiące osób sprzedając przez internet rzeczy, których nigdy nie mieli

Polska

Dwóch mężczyzn w wieku 29 i 30 lat, którzy zorganizowali grupę przestępczą zajmującą się oszustwami w internecie, zatrzymali wrocławscy policjanci. Mężczyźni za pomocą specjalnie do tego celu stworzonej sieci firm, oferowali do sprzedaży różnego rodzaju produkty, których w rzeczywistości nie posiadali. Policjanci szacują, że oszukanych zostało co najmniej kilka tysięcy osób w całej Polsce.

Przedmioty oferowane przez sprawców do sprzedaży wystawiano na jednym z popularnych portali aukcyjnych. Łupem podejrzanych paść miało wiele milionów zł, pieniądze oszukani wpłacali, ale nigdy nie otrzymali towaru.

 

Firmy zakładali na tzw. "słupy"


Oszuści bardzo dużo uwagi i środków poświęcili na działania marketingowe związane między innymi z pozycjonowaniem założonych przez siebie firm w internecie, by wyróżnić się i uwiarygodnić w oczach potencjalnych nabywców oferowanych artykułów. Firmy zakładane były na tzw. "słupy".


Firmy funkcjonowały wprawdzie pod polskimi nazwami, jednak ich oficjalne siedziby mieściły się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i na terenie Wielkiej Brytanii.

 

Brak opcji kupna za pobraniem


Wśród oferowanych do sprzedaży produktów było obuwie, odzież oraz artykuły elektroniczne. Zainteresowani zakupem klienci przelewali pieniądze na poczet transakcji, oczywiście nigdy nie otrzymywali zamawianych produktów. Co istotne, osoby zainteresowane artykułami nie mogły skorzystać z opcji kupna za pobraniem, a czas oczekiwania na rzecz, za którą już zapłacili, miał wynosić do 30 dni roboczych.


Zatrzymani mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Sprawa jest rozwojowa, śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.


polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie