Skazany za udział w zabójstwie dilerów Ery w Komorowie schwytany w USA. Został deportowany

Polska
Skazany za udział w zabójstwie dilerów Ery w Komorowie schwytany w USA. Został deportowany
Google Maps

38-letni Paweł R., który pięć lat temu nie wrócił z przepustki do więzienia, został zatrzymany przez amerykańskich funkcjonariuszy. Mężczyzna brał udział w głośnej sprawie zabójstwa dwóch dilerów Ery w Komorowie. Za współudział w zbrodni skazano go na 15 lat pozbawienia wolności.

Sprawa sięga czerwca 1997 r., kiedy to pruszkowska policja dostała zgłoszenie od anonimowego informatora, że w podwarszawskim Komorowie doszło do strzelaniny. We wskazanym przez rozmówcę miejscu funkcjonariusze znaleźli ciała dwóch mężczyzn - 25-letniego Piotra A. i 31-letniego Pawła S., którzy pracowali jako dilerzy Ery GSM w Warszawie.

 

Zwabieni do lasu i zamordowani

 

Jak wynika z ustaleń śledczych 17 czerwca do jednego z mężczyzn zadzwoniła 22-letnia studentka resocjalizacji, Małgorzata R., która w przeszłości pracowała z nim w Erze. Zamówiła u niego 32 drogie telefony komórkowe. Dzień później Małgorzata R., wraz z 18-letnim kolegą, Marcinem T., spotkali się z dilerami w Pruszkowie.

 

Wszyscy mieli pojechać do dyskusyjnego klubu filmowego Bogusława Lindy w Komorowie. Był to jednak pretekst. Mężczyźni zostali w ten sposób zwabieni do lasu, gdzie czekało na nich dwóch 16-latków - Krystian M. oraz Paweł R., brat Małgorzaty. Nastolatkowie mieli zastrzelić dilerów Ery, ich ciała zakopali.

 

Małgorzata R. sprzedała telefony handlarzom na bazarze obok Pałacu Kultury i Nauki.

 

Przypadkowymi świadkami zbrodni byli właściciele pobliskich ogródków działkowych. To dzięki nim udało się ująć sprawców.

 

Zniknął bez śladu

 

Organizatorkę napadu - Małgorzatę R. - skazano na dożywocie. Jej brat Paweł tuż zabójstwie uciekł z Polski – najpierw do Meksyku, później do USA.

 

Zatrzymano go tam dopiero w 2006 r. i wydano Polsce. Dwa lata później za udział w zbrodni Sąd Okręgowy w Warszawie skazał go na 25 lat pozbawienia wolności. Kilka miesięcy później wyrok uchylił warszawski Sąd Apelacyjny. W ponownym procesie R. skazano na 15 lat więzienia.

 

Skazany Krystian M. został w kolejnych procesach uniewinniony. 

 

W sierpniu 2013 r. R. wyszedł na przepustkę i zniknął bez śladu.  Rok później sąd wydał za nim Europejski Nakaz Aresztowania.

 

Międzynarodowe poszukiwania

 

Policjanci z Wydziału Kryminalnego pruszkowskiej policji współpracując z Wydziałem Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP ustalili, że 38-letni obecnie Paweł R. przebywa w Stanach Zjednoczonych. Za mężczyzną wszczęto międzynarodowe poszukiwania.

 

Ujęli go amerykańscy policjanci. Mężczyznę deportowano. Został już osadzony w zakładzie karnym.  

 

polsatnews.pl, onet.pl

mic/dro/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie