Ogłoszenie parafialne: palmy kupione przed bramami kościoła nie przyjmują na siebie wody święconej

Polska
Ogłoszenie parafialne: palmy kupione przed bramami kościoła nie przyjmują na siebie wody święconej
Polsat News

Komunikat dotyczący Niedzieli Palmowej pojawił się na stronie internetowej parafii Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników w Warszawie. Ogłoszenie, w którym duchowni radzą "zaopatrywać się w palmy przed kościołem, a nie u handlarzy" odbiło się szerokim echem m.in. w mediach społecznościowych.

"Przyszła niedziela to Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej. Obrzęd poświęcenia palm na wszystkich Mszach św. Palmy kupione przed bramami kościoła nie przyjmują na siebie wody święconej. Zaopatrujmy się w palmy przed kościołem, a nie u handlarzy, którzy w ramach ludzkiej naiwności kręcą swój biznes" – tak brzmi pełna treść ogłoszenia parafialnego.

 

Internauci udostępniają je na swoich profilach oraz m.in. na grupach dla mieszkańców dzielnicy, na której terenie działa parafia.

 

 

"Najgorsze że nie wiadomo co z palemkami które zrobione są samemu i przez które proboszcz nie zarobi. Czy te samemu wykonane przyjmą wodę święconą?" - zastanawia się jeden z internautów komentujących ogłoszenie.

 

Użytkownicy Facebooka napisali również, że "brak im słów" oraz, że "szczerość jest cnotą". Inny z internautów dodał, że "to taki lokalny program lojalnościowy dla parafian".

 

Pytania do diecezji

 

Chcieliśmy uzyskać komentarz parafii do zamieszczonego ogłoszenia, jednak mimo wykonania kilku połączeń telefonicznych nie udało nam się z nikim porozmawiać. W związku z tym zadzwoniliśmy do rzecznika prasowego diecezji warszawsko-praskiej, który poprosił o przesłanie pytań mailem. Oto one:   

 
- czy treść ogłoszenia to autorski pomysł księży z tej parafii, czy informacja ta została narzucona przez zwierzchników parafii, np. przez diecezję?
- czy narzucanie przez duchownych miejsc, w którym powinno się kupować palmy, jest właściwie?
- czym różnią się palmy kupione przed kościołem od tych kupionych "u handlarzy"?
- czy stwierdzenie, że "handlarze, w ramach ludzkiej naiwności, kręcą swój biznes" nie obraża uczciwych przedsiębiorców?
- czy palmy zrobione własnoręcznie przez wiernych przyjmą wodę święconą?

 

Poświęcone palmy wierni przechowują przez cały rok

 

Niedziela Palmowa to święto chrześcijańskie upamiętniające przybycie Jezusa Chrystusa wraz z uczniami do Jerozolimy na Święto Paschy. Jest to również pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia, który kończy się w Niedzielę Wielkanocną. 

 

Święcenie palm to najważniejsza uroczystość Niedzieli Palmowej. Zwyczaj ten został wprowadzony do liturgii Kościoła katolickiego w XI wieku. Według tradycji katolickiej w dniu tym wierni przynoszą do kościołów palmy wielkanocne tradycyjne przygotowywane z gałązek wierzby (choć może być również pleciona z suszonych traw i kwiatów) symbolizującej zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Palmy są często przyozdabiane m.in. kwiatami i wstążkami.

 

Podczas mszy dokonywany jest obrzęd poświęcenia przyniesionych przez wiernych palm. To na pamiątkę gałęzi palmowych, które witający lud rzucał przed Jezusem wjeżdżającym na ośle do miasta. Poświęcone palmy wierni przechowują przez cały rok, aby w następnym mogły zostać spalone na popiół, którym są posypywane głowy w Środę Popielcową.

 

polsatnews.pl, PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie