Marzanna z twarzą Bandery. Młodzież Wszechpolska utopiła kukłę w barwach UPA

Polska
Marzanna z twarzą Bandery. Młodzież Wszechpolska utopiła kukłę w barwach UPA
Facebook/Młodzież Wszechpolska Lublin

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej z Lublina w pierwszy dzień wiosny utopili w Bystrzycy płonącą marzannę. Kukła ubrana w barwy Ukraińskiej Powstańczej Armii zamiast głowy miała zdjęcie Stepana Bandery. Zdaniem narodowców, "miało to na celu wskazanie marginalizowanego przez władze polskie problemu banderyzmu, który za sprawą napływowej ludności ukraińskiej jest coraz częściej zauważalny w Polsce".

- Jest mi przykro, że niektórzy ludzie w Polsce i na Ukrainie chcą nas podzielić. Powinniśmy pracować i rozmawiać o wspólnej przyszłości. Po stronie ukraińskiej dzieją się podobne rzeczy. Z historii wiemy, że kiedy Polacy i Ukraińcy byli podzieleni, to przegrywali - skomentował dla Onetu Wasyl Pawluk, konsul generalny Ukrainy.

 


"Banderowcy ludobójcy"


W poniedziałek przed ambasadą Ukrainy w Warszawie protest zorganizowały organizacje narodowych m.in. Ruch Narodowy, Młodzież Wszechpolska i ONR.


Zebrani zaopatrzeni byli we flagi m.in. ONR oraz Młodzieży Wszechpolskiej. Trzymali transparenty: "StopAntipolonism, Defend the truth"; "Banderowiec nie jest moim bratem". Skandowano: "Szuchewycz morderca, Bandera zbrodniarz", "Banderowcy ludobójcy", "Kijów wolny od faszyzmu", "Banderowcy naziści".


Podczas manifestacji spalono wizerunki Stepana Bandery oraz Romana Szuchewycza.


"Bandera naszym bohaterem"


To odpowiedź m.in. na pikietę ukraińskich nacjonalistów, którzy podczas uroczystości upamiętniających Polaków pomordowanych w Hucie Pieniackiej wykrzykiwali m.in: "Bandera jest naszym bohaterem!".


- Jesteśmy przeciwni temu, by Polska narzucała nam swoją wersję naszej historii - powiedział jeden z manifestantów.


Stepan Bandera to jeden z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, która ponosi odpowiedzialność za zorganizowane w latach 1943–1944 ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

 

Roman Szuchewycz, ukraiński działacz nacjonalistyczny,w latach 1934-1937 więziony za organizację zamachów na przedstawicieli polskich władz. Od 1943 r. dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii, która do 1945 r. dokonała masowych mordów ok. 100 tys. Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej. 

 

polsatnews.pl, onet.pl

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie