"50 dni nieustającego hejtu". Brat dyrektora Muzeum Auschwitz stanął w jego obronie

Polska
"50 dni nieustającego hejtu". Brat dyrektora Muzeum Auschwitz stanął w jego obronie
Polsat News

"Od 50 dni najpaskudniejsze odmęty polskiej prawicy rozpętały wobec niego niezwykle potężną nagonkę. Zbudowaną na co najmniej kilkunastu kłamliwych zarzutach. Wielokrotnie dementowanych i wielokrotnie odżywających" - napisał na Facebooku Paweł Cywiński, opisując hejt z jakim miał zetknąć się jego brat Piotr, dyrektor Muzeum Auschwitz. W obronie Cywińskiego stanął też m.in. Adam Bodnar.

"Piotr od dwunastu lat jest dyrektorem Auschwitz Memorial / Muzeum Auschwitz. Dwanaście długich lat pracy w jednym z najstraszliwszych miejsc na świecie. Biuro z widokiem na szubienicę i krematorium. Mieszkanie z widokiem na druty i wieżyczkę. Ciężko mi było spać w tak naznaczonym miejscu przez trzy noce, on spędził ich tam tysiące. I nigdy się nie przyzwyczaił. Ale on daje radę. Tak jak daje z siebie wszystko, by ta walka nie została zbyt szybko przegrana" - napisał w poście Paweł Cywiński.

 

Dodał, że od 50 dni brat zmaga się z niespotykaną dotąd skalą internetowego hejtu.

 

"Od 50 dni najpaskudniejsze odmęty polskiej prawicy rozpętały wobec niego niezwykle potężną nagonkę. Zbudowaną na co najmniej kilkunastu kłamliwych zarzutach. Wielokrotnie dementowanych i wielokrotnie odżywających. Dziesiątki artykułów na szemranych portalikach, setki zaangażowanych kont tweeterowych, tysiące podobnie brzmiących tweetów, wulgaryzmy, memy, groźby, oszczerstwa, donosy. Do wyrzygania”

 

Wpis podsumował słowami wsparcia dla brata.

 

 

"Wynoś się pan z Oświęcimia"

 

W poniedziałek w Polskim Radiu publicysta Witold Gadowski zarzucił Cywińskiemu, że wyłączył dla zwiedzających ekspozycje dotyczące polskiego ruchu oporu w obozie zagłady Auschwitz, ponieważ "nie chce eksponować polskich wątków".

 

Inaczej wypowiadał się w swoim kanale na YouTube. 

 

- Panie Cywiński, jeśli nie chce pan eksponować polskich wątków, najważniejszych jeśli chodzi o ruch oporu w Auschwitz, to fora ze dwora, wynoś się pan z Oświęcimia - powiedział. - Pan nosi polskie nazwisko, ale jakie pieniądze pan w kieszeni przechowuje?- zapytał. 

 

Pod filmem zamieszczonym na profilu Gadowskiego wstawiono link do petycji z wnioskiem o odwołanie dyrektora Muzeum.

 

"Fake newsy w obszarze pamięci"

 

Do zarzutów w poniedziałek odniosło się Muzeum Auschwitz. "(…) Piętro bloku 11, na którym znajdowała się ekspozycja dotycząca ruchu oporu, ucieczek z KL Auschwitz oraz kar obozowych, jest niedostępne dla grup zwiedzających ze względów bezpieczeństwa. Stan stropów w budynku nie pozwala na przebywanie tam dużej liczby osób. Osoby indywidualne mogą zwiedzić wystawę po wcześniejszym uzgodnieniu z Obsługą Odwiedzających" - napisano w oświadczeniu pt. "Fake newsy pojawiają się także w obszarze pamięci". Dodano, że do końca roku zostanie otwarta nowa wystawa o ruchu oporu w niemieckim obozie Auschwitz, która będzie prezentowana w dwóch salach na parterze bloku 11.

 

W czwartek Polska Rada Chrześcijan i Żydów wydała oświadczenie, w którym wyraziła "poparcie dla dyrektora Piotra Cywińskiego" i zaapelowała "o wsparcie dla niego do wszystkich ludzi dobrej woli". Rada stwierdziła także, że "ewentualne personalne rozgrywki wokół Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z pewnością odbiłyby się szerokim echem w całym świecie, ukazując Polskę w fatalnym świetle".

 

Słowa wsparcia od RPO

 

Dyrektora muzeum poparł Adam Bodnar.

 

"Proszę przyjąć moje wyrazy ubolewania i solidarności w obliczu rosnącej fali hejtu, oskarżeń i fałszywych informacji dotyczących Pana osoby oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Z najwyższą dezaprobatą przyjmuję też nieodpowiedzialne wypowiedzi czy wezwania do odwołania Pana z funkcji dyrektora tej placówki" – można przeczytać w liście zamieszczonym na stronie Rzecznika.

 

"Osobiście doceniam jeszcze jedną cechę Pana działania - odporność na koniunkturalizm.  Swoje zadania realizuje Pan z niezwykłą konsekwencją, dbając o historyczną prawdę i pokazując, choćby w licznych publikacjach, do jakiej katastrofy humanitarnej może doprowadzić system odnoszący się z pogardą do praw człowieka. Proszę nie schodzić z tej drogi, Panie Dyrektorze. Jesteśmy z Panem. Wyrażam nadzieje, że wkrótce wspólnie będziemy uczestniczyć w dorocznym »Marszu Żywych« - napisał Adam Bodnar.

 

Piotr M.A. Cywiński (ur. 1972 r.) jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem mediewistą, absolwentem Uniwersytetu Marka Blocha w Strasburgu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Od września 2006 r. kieruje Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

 

polsatnews.pl, PAP

 

mta/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie