"Polska dla Polaków", "Auschwitz for Poland guide". Atak na Włocha, przewodnika z Muzeum Auschwitz

Polska
"Polska dla Polaków", "Auschwitz for Poland guide". Atak na Włocha, przewodnika z Muzeum Auschwitz
KOD Małopolska

Nieznani sprawcy weszli do kamienicy w centrum Krakowa i na drzwiach jednego z mieszkań namalowali gwiazdę Dawida oraz napis "Polska dla Polaków", a na ścianie obok - "Auswitz for Poland guide" (pisownia oryginalna). Lokatorem jest mieszkający od 11 lat w stolicy Małopolski obywatel Włoch, badacz historii Holokaustu na ziemiach polskich oraz przewodnik po obozie zagłady w Auschwitz.

- Mieszkam w Polsce od 11 lat, ale od roku spotykam się z coraz większą niechęcią. Często słyszę, że nie powinienem w pewnych sprawach zabierać głosu, bo nie jestem Polakiem i generalnie powinienem wracać tam, skąd przyjechałem. A ja nie mam zamiaru wracać do Włoch. Kocham Polskę, tu jest mój dom, polska kultura to moja kultura. Tu też mieszkają moi znajomi i bliscy - powiedział polsatnews.pl Diego Audero Bottero, właściciel mieszkania, które zdewastowano w piątek nad ranem.

 

Jak dodał, napisy są atakiem przede wszystkim wymierzonym w muzeum w Auschwitz.

 

 

"Z ogromnym niepokojem przyjęliśmy informację o skandalicznym i szokującym zdarzeniu, które miało miejsce w mieszkaniu jednego z edukatorów oprowadzających po Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau. (...) Sprawa została zgłoszona Policji przez poszkodowanego" - napisał w oświadczeniu Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.

 

Jak poinformował, "przewodnik ten jest obcokrajowcem i od kilkunastu lat współpracuje z Muzeum. Jest on licencjonowanym edukatorem, posiadającym specjalne przygotowanie merytoryczne i kwalifikacje oraz zgodę wojewody na pracę w obszarze Pomnika Zagłady zgodnie z Ustawą o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady z 1999 r".

 

"Muzeum stanowczo potępia wszelkie przejawy rasizmu i ksenofobii oraz apeluje do organów państwa o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu wyjaśnienia tej sprawy, a także zapobieżenia innym tego typu zdarzeniom w przyszłości" - podkreślił Bartyzel.

 

Na razie sprawców nie zatrzymano

 

O zajściu została powiadomiona policja, dyrekcja Muzeum Auschwitz oraz konsulat Republiki Włoskiej w Krakowie. Jak poinformował mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji, w sprawie wszczęto postępowanie.

 

- Wczoraj funkcjonariusze przeprowadzili wstępne oględziny. Na razie sprawcy nie zostali ujęci. Pozostajemy w stałym kontakcie z poszkodowanym - powiedział w rozmowie z polsatnews.pl Gleń.

 

Dla dobra śledztwa policja nie ujawnia szczegółów dochodzenia.

  

Wpis małopolskiej kurator oświaty

 

Zdarzenie może mieć związek z niedawną wypowiedzią małopolskiej kurator oświaty, Barbary Nowak, która sugerowała, że prawo do oprowadzania po Auschwitz powinni mieć wyłącznie polscy przewodnicy.

 

 

polsatnews.pl

nro/grz/prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie