Małopolska kurator oświaty: w Auschwitz tylko polscy przewodnicy. Muzeum odpowiada

Polska
Małopolska kurator oświaty: w Auschwitz tylko polscy przewodnicy. Muzeum odpowiada
Pixabay/waldomiguez

Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, na Twitterze zażądała, by po Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oprowadzali wyłącznie polscy przewodnicy licencjonowani przez Instytut Pamięci Narodowej. Nowak dodała, że "dziś obca, a nie Polska narracja króluje w Auschwitz!". Na jej wpis zareagowały władze muzeum.

Barbara Nowak swój wpis opublikowała w sobotę. "Zawalczmy o Prawdę wśród młodych Żydów! Po pierwsze: po obozie Auschwitz powinni odprowadzać TYLKO POLSCY LICENCJONOWANI przez IPN Przewodnicy! Dziś obca, a nie Polska narracja króluje w Auschwitz! Czas z tym skończyć!" (pisownia oryginalna) - napisała.

 

 

Przewodnicy "to w większości mieszkańcy Oświęcimia i okolic"

 

Na reakcję Muzeum Auschwitz nie trzeba było długo czekać. Władze placówki poinformowały, że większość przewodników to mieszkańcy Oświęcimia i okolic.

 

"Po Miejscu Pamięci Auschwitz oprowadzać mogą licencjonowani i szkoleni przez Muzeum przewodnicy. W większości są to osoby mieszkające od pokoleń w najbliższej okolicy Miejsca Pamięci i związane z tak boleśnie doświadczonym przez historię drugiej wojny światowej regionem" - napisało muzeum.

 

Jak dodało, "grupy Izraelskie przyjeżdżające na zasadach zawartego w 2004 roku porozumienia ministerstw edukacji Polski i Izraela teren byłego obozu Auschwitz zwiedzają na zasadzie współpracy edukatora Muzeum oraz lidera grupy izraelskiej. Dzięki seminariom, konferencjom i kursom przygotowywanym z naszymi partnerami z Yad Vashem oraz prowadzonemu od ponad dwóch dekad dialogowi edukatorów i przewodników polskich i izraelskich, możemy wspólnie edukować obiektywnie na temat historii, która pokazuje także to, do czego prowadzić mogą stereotypy i uprzedzenia".

 

Jak podaje "Gazeta Krakowska", wśród przewodników Muzeum jest m.in. Japończyk, który oprowadza japońskie grupy. Są tam również inni obcokrajowcy, oprowadzający głównie w swoich ojczystych językach. 

Chcą odwołania dyrektora

 

Środowiska prawicowe domagają się odwołania dyrektora muzeum Piotra Cywińskiego. 

 

Fundacja Paradis Judaeorum zbiera podpisy pod petycją do Ministerstwa Kultury w tej sprawie, poparcie wyraził także "Tygodnik Solidarność". Jak podaje "Gazeta Wyborcza", zdaniem Fundacji "nie reprezentuje on interesów polskich i pomniejsza cierpienie Polaków w obozie".

 

Barbara Nowak nie ukrywa swojego poparcia dla obecnego rządu. "Polacy doceniają naprawianie Polski przez Prawo i Sprawiedliwość" - pisała niedawno, komentując wynik najnowszego sondażu partyjnego.

 

 

Wcześniej głośno było o jej zapowiedzi po meczu Legii Warszawa z Astaną w eliminacjach do Ligi Mistrzów. Kibice stołecznego klubu wywiesili sektorówkę, na której widać było małego powstańca z lufą przystawioną do skroni przez Niemca. Nowak mówiła wówczas, że zwróci się o uhonorowanie autorów oprawy medalem Komisji Edukacji Narodowej.

 

polsatnews.pl, gazetakrakowska.pl, krakow.wyborcza.pl

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie