"Złote Blachy" dla policjantów za walkę z piratami

Biznes

"Złote Blachy 2017" za walkę z piractwem muzycznym, telewizyjnym i komputerowym odebrali w czwartek w Komendzie Głównej Policji przedstawiciele komend wojewódzkich policji z Łodzi, Lublina oraz komendy powiatowej w Bełchatowie. Nagrodę specjalną otrzymała Szkoła Policji w Pile. Nagrody po raz 18. przyznała Koalicja Antypiracka.

Koalicja Antypiracka skupia firmy fonograficzne, producentów filmowych oraz firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania komputerowego. Tym razem "Złote Blachy" otrzymały: Wydział do walki z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi, Wydział do walki z Cyberprzestępczością i Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie, a także Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KPP w Bełchatowie oraz Szkoła Policji w Pile.

 

Piractwo finansuje przestępczość

 

Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk, dziękując policjantom za walkę m.in. z kradzieżą własności intelektualnej, zaznaczył, że trzeba mieć świadomość tego, że zyski z tego typu nielegalnej działalności coraz częściej są wykorzystywane do finansowania innych rodzajów działalności przestępczej.

 

- Problem z pewnością narasta, jest bardzo poważny. Być może nie jest tak spektakularny jak walka z przestępczością stricte kryminalną, zwalczanie zorganizowanych grup przestępczych (...), ale musimy mieć świadomość tego, że to właśnie ta przestępczość - ukierunkowana na prawa autorskie, związana z własnością intelektualną czy gospodarczą - przynosi ogromne zyski - zaznaczył.

 

Szef policji podkreślił, że policjanci coraz częściej zauważają powiązania grup i osób zajmujących się przestępczością intelektualną ze zorganizowanymi grupami przestępczymi. W rozmowie z dziennikarzami zapewnił, że policjanci kładą bardzo duży nacisk na walkę z tą dziedziną przestępczości. Jak podkreślił, wynika to zarówno ze skali problemu, jak i dużych zysków grup zajmujących się tego typu przestępstwami.

 

Trudna walka o wykrycie kradzieży

 

Szef policji podkreślił również, że przestępstwa przeciwko własności intelektualnej nie należą do łatwych w wykryciu, dlatego też tym bardziej uhonorowanym funkcjonariuszom należą się podziękowania i  gratulacje za osiąganie godnych podziwu rezultatów w tym zakresie.

 

- Nagroda ta jest ważnym elementem budowania świadomości społeczeństwa o konieczności przestrzegania praw autorskich, spełnia rolę profilaktyki w zakresie tego rodzaju przestępczości i przyczynia się do zmniejszenia skali zjawiska cyberprzestępczości - powiedział Szymczyk.

 

- Dzisiejsze spotkanie i wyróżnienie przez Koalicję Antypiracką pokazuje, że mamy w swoich szeregach profesjonalistów również w tym zakresie, jesteśmy bardzo skuteczni w walce z tym rodzajem przestępczości - powiedział.

 

Anonimowy złodziej ukrywa się w internecie

 

Przyznał jednocześnie, że coraz częstsza aktywność przestępców w internecie wynika m.in. z tego, że coraz trudniej jest dotrzeć do sprawców, co jest spowodowane "przez różne mechanizmy powodujące anonimowość w internecie".

 

"Złote Blachy" przyznawane są corocznie (od 1998 roku) jednostkom policji w uznaniu ich zasług w zwalczaniu kradzieży intelektualnej i obronie praw autorskich. Nagrody przyznaje Koalicja Antypiracka, w której skład wchodzą: reprezentujący producentów fonograficznych Związek Producentów Audio Video (ZPAV), zajmujące się ochroną praw nadawców telewizyjnych stowarzyszenie "Sygnał" oraz BSA - organizacja zrzeszająca producentów oprogramowania komputerowego.

 

W tym roku stowarzyszenie "Sygnał" przyznało wyróżnienia Wydziałowi do walki z Cyberprzestępczością oraz Wydziałowi do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie za zwalczanie kradzieży sygnału telewizyjnego. Wyróżnienia od BSA za zwalczanie przestępczości komputerowej otrzymał Wydział do walki z Cyberprzestępczością KWP w Łodzi oraz Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KPP w Bełchatowie. Nagrodę Specjalną od stowarzyszenia "Sygnał" i ZPAV za działalność edukacyjną i dydaktyczną otrzymała Szkoła Policji w Pile.

 

PAP, polsatnews.pl

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze