Nielegalnie udostępniał płatne programy. Stanie przed sądem

Polska
Nielegalnie udostępniał płatne programy. Stanie przed sądem
podkarpacka.policja.gov.pl

Do 5 lat więzienia grozi 46-letniemu mieszkańcowi powiatu brzozowskiego, który przez internet udostępniał programy płatnych platform cyfrowych. Proceder nielegalnej dystrybucji sygnału telewizyjnego, nazywany "sharingiem", przerwali policjanci z Rzeszowa, zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości.

Na ślad tej sprawy trafili policjanci z Wydziału do walki z cyberprzestepczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Podczas przeszukiwania internetu zwrócili uwagę na ogłoszenie, z którego wynikało, że autor oferuje dostęp do programów płatnych platform cyfrowych. Podejrzewając, że mogło dojść do przestępstwa określonego mianem sharingu, policjanci zabezpieczyli te materiały.

 

Różne nicki i portale

 

Najważniejsze było jednak ustalenie tożsamości ogłoszeniodawcy. Okazało się, że ta osoba rejestrowała się na różnych portalach internetowych, posługując się różnymi nickami. Oferowała możliwość darmowego testowania serwera, na którym udostępniane były programy telewizyjne. Była też aktywnym forumowiczem, zwłaszcza na forach związanych z funkcjonowaniem internetu.

 

Policjanci analizowali historię logowania i to doprowadziło do ustalenia personaliów internauty. Okazał się nim 46-letni mieszkaniec powiatu brzozowskiego.

 

We wtorek, policjanci z Wydziału do walki z cyberprzestępczością, wspierani przez policjantów z komendy powiatowej w Brzozowie sprawdzili dwa adresy w okolicy Brzozowa. Podczas przeszukania domów i zabudowań, z których korzystał mężczyzna, ujawnili urządzenia służące do odbioru płatnych programów telewizyjnych oraz sprzęt komputerowy wykorzystywany do nielegalnego udostępniania sygnału telewizji cyfrowej.

 

 

Policjanci zabezpieczyli m.in. cztery dekodery ze zmodyfikowanym oprogramowaniem, komputer, laptop, 33 twarde dyski, karty abonenckie telewizji cyfrowych i czytniki służące do ich odczytu. 

 

Sprawdzą, kogo i na ile oszukał 

 

Zabezpieczone urządzenia zostaną poddane badaniom. Dopiero wtedy będzie możliwe precyzyjne określenie liczby osób, które pobierały sygnał z nielegalnego źródła. Ustalenie czasu trwania tego procederu i liczby odbiorców pozwoli na oszacowanie strat, jakie poniosły pokrzywdzone firmy.

 

 sharing

 

46-latek odpowie za naruszenie przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

 

dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze