Prezydent Piotrkowa Tryb. chce zakazu sprzedaży alkoholu w nocy

Polska
Prezydent Piotrkowa Tryb. chce zakazu sprzedaży alkoholu w nocy
Pexels

Krzysztof Chojniak, prezydent Piotrkowa Trybunalskiego, zapowiedział, że skorzysta z uprawnień, które daje samorządom nowelizacja Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Na kwietniowej sesji rady miasta zamierza przedstawić projekt uchwały wprowadzającej nocny zakaz sprzedaży detalicznej alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych.

Nowelizacja Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi weszła w życie 9 marca. Pozwala ona m.in.  na wprowadzenie przez samorządy zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych.


Prezydent Piotrkowa chce, aby zakaz w tym mieście dotyczył handlu alkoholem w godz. 22:00 - 6:00 lub 23:00 - 6:00  w sklepach nocnych i na stacjach benzynowych.

 

Jeśli radni na kwietniowej sesji przyjmą uchwałę, Piotrków może być pierwszym miastem w Polsce z takim zakazem.

 

"Miałem wiele sygnałów"

 

- Miałem wiele sygnałów ze strony mieszkańców, z różnych części miasta, że tam gdzie te tzw. sklepy nocne funkcjonują, gdzie jest możliwość kupowania alkoholu przez całą noc, to tam mieszkańcy mają kłopoty związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem, porządkiem publicznym oraz estetyką i sprawami sanitarnymi. Przy takich puntach sprzedaży wieczorami często dochodzi do zdarzeń niebezpiecznych i zakłócania porządku publicznego - uzasadniał prezydent. Zaznaczył, że przez wiele lat samorząd "nie miał możliwości wpływania na tę sferę życia miasta".

 

Zakaz ma dotyczyć sprzedaży detalicznej i miejsc, w których alkoholu nie można spożywać na miejscu. - Ta uchwała nie będzie dotyczyć punktów gastronomicznych. W barach, pubach i restauracjach będzie można kupować alkohol – podkreślił prezydent Chojniak.

 

Z kolei według wiceprezydenta Andrzeja Kacperka, będzie to pakiet uchwał regulujących wszystkie kwestie związane ze sprzedażą. Dzięki temu np. na Dniach Miasta czy Biesiadzie Trybunalskiej zakaz sprzedaży alkoholu nie będzie obowiązywał - podkreślił wiceprezydent.

 

Złamanie zakazu karane będzie grzywną.

 

Krzysztof Chojniak jest członkiem Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego.

 

Dziennik Łódzki, piotrków.pl, polsatnews.pl

 

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie