Sędzia, która miała kierować w stanie nietrzeźwości, straciła immunitet

Polska
Sędzia, która miała kierować w stanie nietrzeźwości, straciła immunitet
Pixabay

Sędzia szczecińskiego sądu rejonowego Małgorzata J., która miała kierować autem w stanie nietrzeźwości i spowodować dwie kolizje drogowe, została pozbawiona immunitetu. Wyrok nie jest prawomocny.

"Sąd dyscyplinarny - Sąd Apelacyjny w Szczecinie, rozpatrując wniosek Prokuratury Krajowej o uchylenie immunitetu sędzi Małgorzacie J., podjął uchwałę o zezwoleniu na pociągnięcie (jej) do odpowiedzialności karnej. To znaczy, że prokuratura będzie mogła prowadzić wszelkie czynności wobec pani sędzi" - powiedział we wtorek sędzia Janusz Jaromin z Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Dodał, że sąd podjął też decyzję o zawieszeniu Małgorzaty J. w czynnościach do zakończenia postępowania. Ponadto zapadła decyzja o potrąceniu sędzi 25 proc. wynagrodzenia.


Uchwała sądu dyscyplinarnego jest nieprawomocna. Strony postępowania mogą odwołać się od niej do Sądu Najwyższego.

 

Miała spowodować kolejno dwie kolizje drogowe


Obok postępowania karnego w sprawie Małgorzaty J., toczy się też postępowanie dyscyplinarne, które prowadzi rzecznik dyscyplinarny Sądu Okręgowego w Szczecinie. W listopadzie ub.r. sędzia została odwołana z funkcji przewodniczącej 13. Wydziału Gospodarczego Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum.


Sędzia Małgorzata J. 20 października ub.r. została zatrzymana przez policję pod zarzutem prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Kobieta miała spowodować kolejno dwie kolizje drogowe. Sędzia od czerwca 2017 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim.


Za kierowanie autem w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie