Organizacje pozarządowe przeciwne projektowi MSWiA ws. zmian w ustawie o zbiórkach publicznych

Polska
Organizacje pozarządowe przeciwne projektowi MSWiA ws. zmian w ustawie o zbiórkach publicznych
Polsat News

"W trosce o ochronę praw darczyńców, swobody ich wyborów oraz o niezależność i wiarygodność organizacji pozarządowych, apelujemy o wycofanie projektu zmian ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych" - napisało do MSWiA 30 organizacji. Zdecydowana większość tych, którym resort przesłał projekt do konsultacji, jest przeciwna zmianom twierdząc m.in., że minister dostanie za duże uprawnienia.

Chodzi o projekt nowelizacji ustawy w sprawie zasad prowadzenia zbiórek publicznych, który przygotowało MSWiA. 

 

Największe kontrowersje budzi art. 15, zgodnie z którym minister będzie miał prawo w drodze decyzji administracyjnej zablokować zbiórkę publiczną gdyby jej cel "był sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub ważnym interesem publicznym". Minister będzie mógł jednocześnie wskazać, na jaki cel mają być przeznaczone zebrane dotychczas pieniądze.  

 

- Zwracamy uwagę, że projekt jest odpowiedzią na sytuację z końca stycznia, w której minister spraw wewnętrznych i administracji nie posiadał narzędzi do zablokowania zbiórki publicznej budzącej wiele kontrowersji. Uwagę na to zwracały liczne instytucje i media - argumentują autorzy nowelizacji. Odnoszą się do zbiórki prowadzonej przez stowarzyszenie Duma i Nowoczesność dla Janusza Walusia, który w RPA odbywa wyrok za zabójstwo czarnoskórego lidera partii komunistycznej Chrisa Haniego. 

 

- Proponowane przepisy nie mają na celu ograniczenia jakiejkolwiek działalności podmiotów, które przeprowadzają na co dzień zbiórki publiczne. Proponowane rozwiązanie będzie miało swoje zastosowanie jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych - zapewnia wiceminister Paweł Szefernaker.  

 

Resort przekazał projekt do konsultacji 41 podmiotom. Niemal 30 z nich oceniło go negatywnie i zaapelowało o zaniechanie zmian.

 

"Niejasne kryteria"

 

"Stanowczo sprzeciwiamy się propozycji wprowadzenia w ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych w Polsce przepisów umożliwiających ministerstwu spraw wewnętrznych odmowy lub zablokowania prowadzenia zbiórki publicznej oraz zmiany przeznaczenia zebranych w niej środków - w oparciu o niejasne i podlegające szerokiej interpretacji kryteria „naruszenia zasad współżycia społecznego lub ważnego interesu publicznego" - napisali aktywiści.

 

Ich zdaniem,  nowelizacja daje "urzędnikom państwowym narzędzie do arbitralnego i uznaniowego decydowania o tym, co może, a co nie może być wspierane z ofiarności publicznej".

 

"Proponowane przepisy uderzają w prawo obywateli do wyboru  tych celów pożytku publicznego, które uważają za ważne i potrzebne. Uważamy, że nie ma żadnego racjonalnego powodu, aby wprowadzać do ustawy nowe, niejasne przesłanki do odmowy rejestracji zbiórki lub jej wstrzymania i przeznaczenia środków na inny cel. Przypominamy, że przepisy obowiązujące od 2014 roku zapewniają szefowi resortu kontrolę legalności i społecznej użyteczności zgłaszanych zbiórek" - podkreślili autorzy apelu.

 

Jak zwrócili uwagę, "ta niedopuszczalna ingerencja w wybory darczyńców podważy zaufanie obywateli do instytucji zbiórki publicznej i narazi organizację na utratę wiarygodności w oczach obywateli".

 

Zagrożona m.in. zbiórka WOŚP

 

Wśród organizacji krytykujących nowelizację są m.in." Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko", UNICEF Polska, Amnesty International Polska,  Fundacja Panoptykon  i Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finały WOŚP chętnie wspierają Polacy. W tym roku podczas 26. Finału zebrano rekordową kwotę ponad 126 mln zł.

 

- Na mocy przepisów prawa minister spraw wewnętrznych, a więc polityk, otrzyma uprawnienie do tego, by samodzielnie, pod pretekstem swobodnej oceny działalności i celów Fundacji, do Finału nie dopuścić - twierdzi Jerzy Owsiak, założyciel i prezes fundacji.

 

Jak dodaje, ten sam polityk będzie miał możliwość "przejęcia" zebranych w Finale WOŚP środków, wskazując wybrany przez siebie bez żadnych konsultacji cel.  

 

 

polsatnews.pl

mic/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie