Nowe połączenie Rzeszów - Tel Awiw. IPN rozda pasażerom publikację o ratowaniu Żydów przez Polaków

Polska
Nowe połączenie Rzeszów - Tel Awiw. IPN rozda pasażerom publikację o ratowaniu Żydów przez Polaków
ipn.gov.pl

Pasażerowie inauguracyjnego lotu Rzeszów - Tel Awiw, który odbędzie się 12 marca, otrzymają od Instytutu Pamięci Narodowej publikacje Mateusza Szpytmy o losach Polaków i Żydów w Polsce okupowanej przez Niemców podczas II wojny światowej.

Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomią nowe połączenie na trasie Rzeszów - Tel Awiw. Tym samym Rzeszów dołączy do portów regionalnych Wrocławia, Gdańska, Lublina i Poznania, które już posiadają takie połączenia.

 

- Uczestnicy inauguracyjnego lotu 12 marca o godz. 6:10 otrzymają publikację wiceprezesa IPN dra Mateusza Szpytmy "The risk survival", w której autor w sposób syntetyczny przedstawia losy Polaków i Żydów w Polsce okupowanej przez Niemców podczas II wojny światowej - powiedziała w czwartek Katarzyna Gajda-Bator z rzeszowskiego oddziału Instytutu.

 

"Skupia się na pomocy, jakiej Polacy udzielali Żydom podczas Holokaustu"

 

Jak informuje IPN na swojej stronie internetowej, książka Szpytmy "skupia się na pomocy, jakiej Polacy udzielali Żydom podczas Holokaustu. Pokazuje wysiłki Polskiego Państwa Podziemnego i powołanej przez nie Rady Pomocy Żydom "Żegota", a także działania zwykłych ludzi, którzy na własną rękę, ryzykując życie, ratowali od zagłady swoich żydowskich współobywateli".

 

Publikacja "szczególną uwagę poświęca wsi Markowa na Podkarpaciu, w której ukrywało się 25 Żydów. Punktem kulminacyjnym książki są wydarzenia 24 marca 1944 r., kiedy za pomoc Żydom Niemcy zabili Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich sześcioro małych dzieci, a także wszystkich, których w swoim gospodarstwie ukrywali - osiem osób z rodzin Szallów i Goldmanów"- czytamy na stronie IPN.

 

PAP, polsatnews.pl

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie