Nowoczesna zaskarży nieujawnienie list podpisów pod kandydaturami do KRS. "Dziwna, tajna procedura"

Polska

- W środę zaskarżymy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego decyzję w sprawie nieujawnienia listy podpisów pod kandydaturami do KRS - zapowiedziała w programie "Graffiti" liderka klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Liderka klubu Nowoczesnej odniosła się w środę w Polsat News do zapowiedzi posłów PO ws. złożenia zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Chodzi o brak publikacji listy podpisów pod kandydaturami do KRS.


Zdaniem Gasiuk-Pihowicz "każde działanie, które prowadzi do zwiększenia transparentności i przejrzystości tej procedury, jest jak najbardziej słuszne". - Rzeczywiście mamy do czynienia z dziwną, tajną procedurą, w której nie wiedzieliśmy, kto popiera tych sędziów - oceniła.


Jak dodała, sama wystąpiła z wnioskiem w trybie dostępu do informacji publicznej do marszałka Kuchcińskiego oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - Otrzymałam decyzję, że te informacje nie zostaną mi ujawnione. Na pewno będziemy te decyzję skarżyć. Już dzisiaj skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - poinformowała.


Dziewięciu sędziów wskazał PiS, sześciu Kukiz’15


Dyrektor Centrum Informacji Sejmu Andrzej Grzegrzółka mówił, że lista osób popierających kandydata do KRS (sędziów, obywateli) to "załączniki do zgłoszenia, które zgodnie z art. 11c ustawy o KRS nie są podawane do publicznej wiadomości".


Sejm wybrał we wtorek 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. Kluby: PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu.


Sędziowie wybrani we wtorek w skład KRS to: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Zbigniew S. Łupina, Leszek Mazur, Maciej A. Mitera, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i Paweł K. Styrna.


Zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS, która weszła w życie w połowie stycznia, wprowadzony został wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.


Dotychczasowa KRS apelowała do sędziów


Sejm wybiera sędziów-członków KRS co do zasady większością trzech piątych głosów, głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5, głosowano by na tą samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.


Główne przepisy nowelizacji i zasady wyboru nowych sędziowskich członków Rady, dotychczasowa KRS konsekwentnie krytykuje. Rada apelowała do sędziów o niewyrażanie zgody na kandydowanie w wyborach nowych członków Rady. W sobotę - po nadzwyczajnym posiedzeniu - KRS w dotychczasowym składzie zaapelowała do sędziów, by dbali o utrzymanie zasady trójpodziału władzy i odrębności sądów. Podziękowała też sędziom, którzy "wierni złożonej przysiędze godnie dbają o dobro wymiaru sprawiedliwości i ustrojową pozycję władzy sądowniczej".

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie