"Warunkiem poparcia Kukiz’15 dla sędziów do KRS było to, że będą popierać nasze postulaty"

Polska

- Oczywiście, że było spotkanie Kukiz’15 z kandydatami do KRS, ponieważ warunkiem udzielenia poparcia przez Kukiz’15 dla sędziów zgłoszonych przez grupę sędziów było to, że ci sędziowie mieli popierać nasze postulaty - powiedział w programie "Tak czy Nie" poseł Kukiz’15 Paweł Grabowski. - Sędziowie nie są od tego - zauważył poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.

- To jest kolejny skandal, że wy się po kryjomu spotykacie z sędziami, żeby się dogadać, dlaczego tych popieracie, a nie innych - powiedział Meysztowicz o spotkaniu przedstawicieli Kukiz’15 z kandydatami do KRS.


- Nikt nie wiedział, że się spotkali z tymi sześcioma sędziami zupełnie na boku. Dopiero dziś to zostało ujawnione. Nie przyszli na posiedzenie komisji, nie można było się z nimi skontaktować, zadawać pytań, natomiast Kukiz’15 oczywiście, miał szóstkę, z którą mógł porozmawiać - dodał.


"Potrzebna głęboka reforma"


- Ale jazda. Ja nie byłem na spotkaniu z tymi sędziami, ale - z tego co wiem - to ono oczywiście było - odpowiedział Grabowski.


Zaznaczył, że warunkiem udzielenia poparcia dla sędziów było to, że sędziowie "mieli popierać nasze postulaty". - Przede wszystkim wprowadzenie sędziów pokoju, zwiększenie udziału obywateli we władzy sądowniczej - tłumaczył poseł Kukiz’15.


- Sędziowie nie są w stanie tego zrobić, nie od tego są - powiedział Meysztowicz.


- Myślałam, że sędziowie mają być niezawiśli, a nie popierać postulaty partyjne - zwróciła uwagę prowadząca program Agnieszka Gozdyra.


- Potrzebna jest głęboka reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Mam nadzieję na to, że nowa KRS będzie przede wszystkim popierała wprowadzenie instytucji sędziów pokoju, bo to jest wielka bolączka dziś w Polsce, że procesy są bardzo długie. Trzeba odciążyć sądy - powiedział Grabowski.

 

We wtorek Sejm wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur. Kluby: PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu.

 

Polsat News, polsatnews.pl

 

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie