Prezent Nowoczesnej dla Ziobry: 15 legitymacji partyjnych dla 15 nominatów do KRS

Polska

- Proszę wręczyć legitymacje 15 nominatom PiS i ugrupowania Kukiz'15 do Krajowej Rady Sądownictwa - powiedziała w Sejmie posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, zwracając się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Dodała, że 16 legitymacja może być dla Pawła Kukiza, "którego ugrupowanie złożyło hołd lenny ugrupowaniu Jarosława Kaczyńskiego na komisji sprawiedliwości i praw człowieka".

Sejm wybrał we wtorek 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa - dziewięcioro kandydatów wskazał klub PiS, sześcioro klub Kukiz'15.

 

Za kandydatami głosowało 267 posłów PiS i Kukiz'15, nikt nie był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.

 

Kluby: PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu.

 

"Będzie wiadomo, kto kogo reprezentuje"

 

W trakcie posiedzenia Sejmu Kamila Gasiuk-Pihowicz zgłosiła "wniosek formalny o przerwę wobec nieregulaminowego procedowania".

 

- Przerwa przyda się, żeby pan minister Ziobro mógł wręczyć piętnaście legitymacji partyjnych dla piętnastu politycznych nominatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Przygotowaliśmy dla pana ministra taki komplet piętnastu legitymacji i przekażemy je panu ministrowi w prezencie - powiedziała.

 

Dodała, że "dzięki nim będzie przynajmniej wiadomo, kto kogo reprezentuje w Krajowej Radzie Sądownictwa".

 

"Koneksje i znajomości"

 

Zdaniem Gasiuk-Pihowicz o wyborze do KRS zdecydowały koneksje i znajomości. - My nie chcemy politycznych nominatów w KRS. Nie chcemy tam przedstawicieli żadnej partii. Apeluję do polskich sędziów o determinację i wytrwałość w obronie polskiej demokracji i niezawisłych sądów - zaznaczyła.

 

Przed głosowaniem nad wyborem członków do KRS, posłowie Nowoczesnej przedstawili na konferencji prasowej list otwarty skierowany do sędziów. Politycy Nowoczesnej wystąpili w czarnych koszulkach z napisem "konstytucja".

 

"Ostatnia linia obrony praworządności"

 

Jak wskazali w liście, w związku z "bezprecedensową sytuacją, w której władza wykonawcza niszczy kolejne instytucje gwarantujące niezawisłość sądów", to sędziowie w szczególny sposób stoją na straży tego, co dobre i sprawiedliwe.

 

"To Państwo są ostatnią linią obrony praworządności. Sprawiedliwość i niezawisłość sądów, obrona Konstytucji leżą dzisiaj w waszych rękach" - napisali.

 

Politycy zaznaczyli w dokumencie, że władza wykonawcza i ustawodawcza powinna zachowywać szczególną ostrożność w wypowiadaniu się na temat sądownictwa, ma ona jednak obowiązek zapewnienia warunków dla rzetelnego i sprawnego sądzenia.

 

Zdaniem Nowoczesnej obecna władza nie tylko tego nie robi, ale "świadomie i cynicznie niszczy niezależność sadów". "Piszemy do Państwa nie tylko jako posłowie na Sejm Rzeczypospolitej. Piszemy także jako obywatele Rzeczpospolitej, ponieważ to sądy stoją na straży praw wszystkich obywateli: prawa do niezależnego i sprawiedliwego sądu" - zaznaczyli autorzy listu do sędziów.

 

"Odważnie bronicie swojej niezawisłości"

 

"Atak władzy wykonawczej i ustawodawczej wystawił Was na trudną próbę. Dzisiaj nie tylko prawość i niezależność, ale odwaga i solidarność muszą być Wasza bronią" - głosi list. - "Niech nam wolno będzie napisać, że wychodzą państwo z tej próby zwycięsko. Nie poddajecie się naciskom i odważnie bronicie swojej niezawisłości" - podkreślają politycy Nowoczesnej.

 

I dodają, że przykład, który sędziowie dają obywatelom, jest trudny do przecenienia.

 

"Pokazanie, że zasady są ważniejsze niż osobiste koszty, które można ponieść za walkę za obronę spraw fundamentalnych, jest trudne do przecenienia. Chcemy zapewnić, że nie jesteście w tej walce sami. Będziemy robili wszystko, aby naciski ujawniać, a tym, którzy będą prześladowani pomagać" - zapowiedzieli posłowie Nowoczesnej.

 

"Sprawiedliwość jest fundamentem rządów. I fundamentu tego musimy dzisiaj bronić" - napisali.

 

 

Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że Nowoczesna nie chce w Krajowej Radzie Sądownictwa "nominatów Zbigniewa Ziobry".

 

- Tak samo jak nie chcemy, by kiedykolwiek w KRS znaleźli się nominaci jakiejkolwiek innej partii politycznej. Nie chcemy tam ludzi Nowoczesnej. Nie chcemy tam ludzi Platformy. Nie chcemy tam ludzi PSL-u - mówiła.

 

 

Sędziowie wybrani we wtorek w skład KRS to: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Zbigniew S. Łupina, Leszek Mazur, Maciej A. Mitera, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i Paweł K. Styrna.

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS, która weszła w życie w połowie stycznia, wprowadzony został wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.

 

polsatnews.pl. Polsat News, PAP

paw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie