Kawior za ponad 1,2 mln zł. Wielkie przejęcie na granicy w Krościenku

Polska
Kawior za ponad 1,2 mln zł. Wielkie przejęcie na granicy w Krościenku
Straż Graniczna

Funkcjonariusze Straży Granicznej wykryli w niedzielę przemyt 160 kg kawioru z jesiotra wartego ponad 1,2 mln zł. Kawior z jesiotra podlega ochronie, zgodnie z Konwencją Waszyngtońską CITES, a na jego transport jest wymagane zezwolenie.

W trakcie kontroli dwóch pojazdów osobowych opuszczających Polskę przez przejście graniczne w Krościenku pogranicznicy zauważyli szklane słoiki oraz plastikowe pojemniki bez oznaczeń. Okazało się, że kierowcy pojazdów, obywatele Ukrainy w wieku 24 i 28 lat, transportowali kawior z jesiotra syberyjskiego.


Mężczyźni nie posiadali zezwoleń na przewóz tego typu towaru i twierdzili, że są kurierami, którzy mają dowieźć towar do odbiorców we Lwowie.

 

 

Jedna osoba, jedna puszka

 

Z uwagi na brak zezwolenia na wywóz towarów podlegających Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem z dnia 3 marca 1973 r. (CITES). kawior został zatrzymany i zgodnie z właściwością przekazany funkcjonariuszom Krajowej Administracji Skarbowej  z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przez granicę można przewozić tylko jedną puszkę kawioru gatunków ryb jesiotrokształtnych (Acipenseri-formes spp.) tj. do 125 gramów na osobę, a opakowania muszą być indywidualnie oznaczone (posiadać etykiety potwierdzające legalne źródło pozyskania). W innym przypadku jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat.


polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie