Paczka z żywymi mrówkami przechwycona w Zabrzu. Przesyłkę wysłano z Ukrainy

Polska

Nietypową zawartość odkryli podczas kontroli paczki celnicy w Zabrzu. W kartonowym pudełku znaleźli 11 szklanych probówek z mrówkami. W każdej z nich znajdowała się królowa, kilkanaście mrówek-robotnic oraz jaja. Paczka została nadana na Ukrainie i miała trafić do mieszkańca Wrocławia.

Przesyłka z mrówkami nie miała pozwolenia oraz świadectwa zdrowia wystawionego przez urzędowego lekarza weterynarii z Ukrainy.

 

Odeślą mrówki do ich ojczyzny

 

Polski powiatowy lekarz weterynarii nakazał natychmiastowe odesłanie paczki do nadawcy.

 

Przywóz żywych zwierząt spoza Unii Europejskiej podlega szczególnym rygorom.

 

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zdrowia zwierząt  oraz zwalczaniu chorób zakaźnych, kto przywozi zwierzęta z naruszeniem przepisów weterynaryjnych podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo jej pozbawienia do roku. 

 

Żywe skorpiony i ptasznik

 

Celnicy podkreślają, że przypadki przesyłania żywych zwierząt z pominięciem procedur weterynaryjnych nie zdarzają się często.

 

Zawartość nielegalnych przesyłek bywa jednak bardzo niebezpieczna.

 

Kilka lat temu w pakiecie z Hong Kongu funkcjonariusze natrafili na 39 sztuk żywych skorpionów, z gatunku zaliczanego do najbardziej jadowitych na świecie.

 

Z kolei latem 2014 roku mundurowi w trakcie kontroli przesyłek pocztowych znaleźli w jednej z nich żywego pająka ptasznika.

 

polsatnews.pl

paw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie