Czy członkowie rządu zarabiają za mało? Wyniki sondy polsatnews.pl

Polska
Czy członkowie rządu zarabiają za mało? Wyniki sondy polsatnews.pl
Polsat News

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że jego gabinet nie zamierza zwiększać wynagrodzenia dla ministrów i wiceministrów. Użytkownicy polsatnews.pl od kilku dni głosowali w sondzie, w której pytaliśmy: czy członkowie rządu zarabiają za mało. 77,9 proc. odpowiedziało: "nie". Przeciwnego zdania było 22,1 proc. internautów. Oddano 6620 głosów.

Zasady naliczania pensji najważniejszych osób w państwie określa ustawa z 31 lipca 1981 roku "O wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe". 

 

Wysokość wynagrodzenia ustala się na podstawie kwoty bazowej, określonej na dany rok w ustawie budżetowej (od 1 stycznia 2018 r. - 1 789,42 zł) i mnożników wynagrodzenia dla danego stanowiska. W przypadku premiera wynosi on 6,2, wicepremiera – 5,7, a ministra – 5,6. 

 

Dodatek za "wieloletnią pracę" już po 5 latach

 

Premier otrzymuje 11 tys. zł brutto kwoty wynagrodzenia zasadniczego, do której doliczany jest dodatek funkcyjny - 3,6 tys. zł. Takie samo wynagrodzenie otrzymują marszałkowie Sejmu i Senatu.

 

Wicepremier zarabia 10,2 tys. zł wynagrodzenia zasadniczego i 2,9 tys. zł dodatku funkcyjnego.

 

Ministrowie otrzymują 10 tys. zł "podstawy" i 2,7 tys. zł dodatku funkcyjnego.

 

Wyżej wymieniowym osobom przysługuje też dodatek za wieloletnią pracę, w wysokości od 5 proc. (po pięciu latach pracy) do maksymalnie 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego; dodatek ten jest wyliczany indywidualnie, po udokumentowaniu dotychczasowego stażu pracy.

 

polsatnews.pl, dziennik.pl

luq/prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze