"Słoń" odladza Boeinga 737 przed lotem. Lotnisko Chopina pokazało, jak walczy z mrozem

Technologie
"Słoń" odladza Boeinga 737 przed lotem. Lotnisko Chopina pokazało, jak walczy z mrozem
Facebook.com/LotniskoChopina

"Mamy dla Was świeży (gorący) filmik z dzisiejszego poranka" - napisali na facebookowym koncie przedstawiciele warszawskiego Lotniska Chopina. Na nagraniu widać, jak pojazd prowadzący odladzanie (nazywany "Słoniem") przygotowuje do startu Boeinga 737 Polskich Linii Lotniczych LOT. Oczyszczanie maszyny z lodu jest konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom.

Lód, który gromadzi się na powierzchni samolotu podczas jego postoju na lotnisku, może pogorszyć parametry areodynamiczne maszyny oraz przeszkodzić w poprawnym działaniu systemów i mechanizmów samolotu (np. sterów).

 

 

"Samolot jest polewany mieszanką gorącego glikolu i wody, która usuwa warstwę lodu" - czytamy na facebookowym koncie Lotniska Chopina.

 

Przedstawiciele lotniska dodają, że jeśli jest taka potrzeba, wykonywana jest także procedura zabezpieczenia samolotu przed ponownym oblodzeniem - działa to (w zależności od roztworu) od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i zabezpiecza samolot na czas startu, aż jego własne systemy nie zabezpieczą go przed powstaniem oblodzenia.

 

Lotnisko Chopina, polsatnews.pl

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie