Potrzeba dodatkowych 770 mln euro "na start" lotniska w Berlinie

Biznes
Potrzeba dodatkowych 770 mln euro "na start" lotniska w Berlinie
Wiki Media/Olaf Taush/CC BY 3.0

Budowany od 2006 roku berliński port lotniczy im. Willy'ego Brandta w Berlinie (BER) potrzebuje dodatkowego dofinansowania w wys. 770 mln euro, by rozpocząć działalność - poinformował w piątek agencję dpa rzecznik operatora lotniska. Łączna kwota budowy portu lotniczego szacowana jest obecnie na ok. 7,3 mld euro.

Jak podała niemiecka agencja, zwiększenie finansowania spowodowane jest poślizgiem w realizacji tej inwestycji.

 

- W kwestii szczegółów dotyczących finansowania operator jest w kontakcie z udziałowcami - poinformował rzecznik. Według niego biznesplan "opisujący dodatkowe potrzeby finansowe" zostanie omówiony na posiedzeniu rady nadzorczej 2 marca.

 

Prawie 5 mld więcej

 

Budowa portu lotniczego Berlin-Brandenburg im. Willy'ego Brandta w Schoenefeld w południowo-wschodniej części stolicy Niemiec rozpoczęła się w 2006 roku. Pierwsze samoloty miały początkowo wystartować na jesieni 2011 r. W grudniu otwarcie lotniska przełożono z 2018 na 2020 rok.

 

Nowy port lotniczy obliczony jest na obsługę 27 mln pasażerów rocznie. Już teraz wiadomo, że pojemność portu będzie wkrótce zbyt mała, a liczba pasażerów może wzrosnąć do 37 mln. Początkowo zakładano, że koszt budowy lotniska wyniesie 2,5 mld euro.

 

Nowy port lotniczy Berlina ma być trzecim co do wielkości w Niemczech - po Frankfurcie nad Menem i Monachium. To największa inwestycja infrastrukturalna w Niemczech w ostatnich latach.

 

Udziałowcami spółki budującej lotnisko jest skarb państwa oraz kraje związkowe Berlin i Brandenburgia. Ciągnąca się latami budowa BER stała się symbolem niezdolności władz RFN i Berlina do realizacji prestiżowej inwestycji.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie