Silny mróz w całej Polsce. IMGW i RCB wydały ostrzeżenia. Będzie nawet do -20 stopni

Polska
Silny mróz w całej Polsce. IMGW i RCB wydały ostrzeżenia. Będzie nawet do -20 stopni
Polsat News

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnym mrozie w całym kraju - poinformowano w niedzielę wieczorem na Twitterze instytucji. Nadchodzące noce będą nadal mroźne - alarmuje również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Na silny mróz narażone są niemal wszystkie województwa z wyjątkiem opolskiego, dla którego nie wydano jak dotąd ostrzeżenia. Nocą w pozostałej części kraju temperatury mogą spaść nawet do kilkunastu stopni poniżej zera.

 

 

RCB przypomina, że przebywając na zewnątrz w takich warunkach, należy pamiętać o ubraniu dostosowanym do pogody i unikaniu alkoholu.

 

Arktyczne mrozy do środy

 

W poniedziałek najzimniej będzie o poranku, termometry mogą pokazywać nawet -20 stopni. W ciągu dnia będzie się ocieplać, jednak na wschodzie nadal będzie około -10 stopni. Im dalej na zachód, tym mróz łagodniejszy. Miejscami mogą się pojawiać słabe, przelotne opady śniegu.

 

Mróz nie ustąpi również we wtorek. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokażą od -10 stopni na wschodzie do -5 stopni na zachodzie Polski. Nadal może lokalnie poprószyć śnieg. Na zachodzie i w centrum bez opadów i tam najpogodniej.

 

W połowie tygodnia fala arktycznych mrozów osiągnie apogeum. W środę na wschodzie rano będzie -20 stopni, a po południu -12 stopni. Najcieplejszym regionem pozostanie wybrzeże z temperaturą około -5 stopni. Miejscami będzie prószyć śnieg.

 

43 osoby zmarły z wychłodzenia

 

Od 1 listopada 2017 r. do 25 lutego bieżącego roku z powodu wychłodzenia zmarły już 43 osoby. W związku z nadchodzącymi mrozami, służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone - m.in. osoby bezdomne i starsze.

 

Wychłodzenie organizmu było prawdopodobną przyczyną śmierci kobiety, którą nieprzytomną na chodniku w Łodzi znaleźli w piątek rano strażnicy miejscy. Temperatura jej ciała po przewiezieniu do placówki medycznej wynosiła 27 stopni Celsjusza. Kobiety niestety nie udało się uratować. Zmarła w sobotę.

 

 

Zobacz najświeższą prognozę pogody:

 

 

Polsat News, PAP, TwojaPogoda.pl

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie