Mieli przyjmować łapówki za pomoc w uzyskaniu dotacji. CBA zatrzymało trzy osoby

Polska
Mieli przyjmować łapówki za pomoc w uzyskaniu dotacji. CBA zatrzymało trzy osoby
cba.gov.pl/Zdj. ilustracyjne

CBA zatrzymało ws. korupcji trzy osoby w tym byłego naczelnika wielkopolskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Według Biura pracownicy ARMiR przyjęli co najmniej 73 tys. zł łapówek za pomoc przy uzyskaniu w sumie 5,4 mln zł dotacji.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA podał we wtorek, że agenci z poznańskiej delegatury zatrzymali byłego naczelnika i byłego głównego specjalistę z wielkopolskiej ARMiR. Zatrzymany został też właściciel prywatnego ośrodka doradztwa rolniczego. Wszyscy odpowiedzą za udział w przestępstwach korupcyjnych.

 

Według CBA, pracownicy agencji, w zamian za łapówki, pomagali rolnikom uzyskiwać dotacje na działania inwestycyjne, które objęte były programem Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013 i 2014-2020, z projektów "Modernizacja gospodarstw rolnych" i "Premia dla młodych rolników".

 

Funkcjonariusze ustalili, że pracownicy ARMiR przyjęli przynajmniej 73 tys. zł. W zamian za łapówki doprowadzili do uzyskania przez rolników pomocy finansowej w łącznej kwocie ponad 5,4 miliona złotych.


"Rolnicy, dla zwiększenia szans otrzymania dofinansowania, mogli odbywać odpowiednie szkolenia. Tu z pomocą przyszedł doradca rolniczy, który »załatwiał« wnioskodawcom zaświadczenia o odbyciu tego szkolenia" - podano w komunikacie. W toku śledztwa ustalono, że pracownicy agencji rolnej angażowali się w opracowanie i skompletowanie wymaganej dokumentacji składanej przez rolników. W konsekwencji czuwali nad pozytywnym rozpatrzeniem wniosków.

 

"W sytuacjach wykrycia błędów, dokonywali stosownych zmian lub podmieniali dokumenty, eliminując ewentualne nieprawidłowości" - podano.

 

Zabezpieczono dokumentację, przesłuchano rolników


Funkcjonariusze z Poznania do tej sprawy przeszukali bura w ARiMR i mieszkania zatrzymanych osób. Tam zabezpieczono dokumentacje i nośniki danych. Do sprawy przesłuchano też kilkunastu rolników.

 

Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje rolników, którzy na skutek składanych im propozycji korupcyjnych dali się uwikłać w ten proceder i którzy wręczyli korzyść majątkową, że istnieje możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności.


Zgodnie z prawem warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej jest dobrowolne zawiadomienie organów ścigania. Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie zanim organ ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie