Za łapówki mieli załatwiać atrakcyjne lokale w Krakowie. CBA zatrzymało trzy osoby

Polska
Za łapówki mieli załatwiać atrakcyjne lokale w Krakowie. CBA zatrzymało trzy osoby
cba.gov.pl

Zarzuty płatnej protekcji przedstawiła prokuratura pośrednikom Robertowi F. (lat 46) i Małgorzacie P. (lat 45) zatrzymanym przez CBA - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko. Zatrzymani mieli powoływać się na wpływy w administracji samorządowej i w zamian za łapówki podejmować się pośrednictwa w załatwianiu najmu lub kupna mieszkań i lokali użytkowych.

- Wszystkie oferowane przez nich nieruchomości usytuowane są w atrakcyjnych częściach Krakowa - niedaleko Rynku i w okolicach Wawelu - przekazał Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA. 

 

Po przesłuchaniu prokurator skierował do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie Roberta F. i Małgorzaty P., a sąd przychylił się do wniosku, biorąc pod uwagę wysoką karę grożącą zatrzymanym oraz obawę matactwa.

 

Jak wyjaśnił z kolei Hnatko, do zatrzymania kilku osób doszło w ramach nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie wielomiesięcznego śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy wynajmie różnym podmiotom gospodarczym przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie nieruchomości w ścisłym centrum Krakowa. 

 

Zatrzymanym grozi do lat 8 więzienia. 

 

Śledztwo jest rozwojowe 

 

Kilka osób zostało zatrzymanych 20 lutego w jednej z restauracji w centrum Krakowa, w trakcie przekazywania pieniędzy przeznaczonych na łapówki dla urzędników w zamian za spowodowanie wygrania przetargu na nieruchomość przez konkretną osobę. W toku czynności zabezpieczono między innymi samochód marki Porsche Cayenne z 2015 roku o wartości kilkuset tysięcy złotych, należący do Robert F., osoby formalnie nieuzyskującej żadnych dochodów.

 

Prokuratura informuje, że śledztwo jest rozwojowe i planowane są dalsze zatrzymania. Wcześniej informacje o zatrzymaniu czterech osób potwierdził Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.

 

PAP

zdr/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie