Młodzi Polacy zatrzymani w Rydze. Bez spodni pozowali przed Pomnikiem Wolności

Świat
Młodzi Polacy zatrzymani w Rydze. Bez spodni pozowali przed Pomnikiem Wolności
Wiki Commons/Diego Delso/CC BY-SA 3.0

Trzech młodych turystów z Polski podczas wycieczki do Rygi postanowiło zrobić sobie zdjęcie na tle symbolu niepodległości Łotwy - Pomnika Wolności. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że przed zrobieniem fotografii turyści postanowili opuścić spodnie. Polaków zatrzymała policja.

Do zdarzenia doszło 24 lutego ok. godz. 22. Zatrzymani na gorącym uczynku turyści nie mieli przy sobie dokumentów - zostawili je w recepcji hotelu. Policjanci zabrali ich do ośrodka, gdzie w końcu udało się im wylegitymować.

 

Dwójka zatrzymanych była niepełnoletnia. Młodzież wyjaśniła policjantom, że nie zdawała sobie sprawy ze znaczenia Pomnika Wolności dla Łotyszy i w żadnym wypadku nie chodziło im o znieważenie narodowych symboli.

 

 

Najstarszy z Polaków został ukarany grzywną w wysokości 150 euro. Jego młodsi koledzy uniknęli kary, ale funkcjonariusze sporządzili protokół w sprawie naruszenia przepisów.

 

Lenin stał sto metrów dalej

 

Pomnik Wolności w Rydze został odsłonięty w 1935 r. Budowa została sfinansowana ze składek publicznych. W 1945 r. planowano wysadzenie pomnika, ale ostatecznie zrezygnowano z tego rozwiązania - dla przeciwwagi sto metrów dalej ustawiono pomnik Lenina.

 

polsatnews.pl

bas/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie