Polscy turyści o incydencie na plaży w Izraelu. "Obserwujemy rosnącą niechęć"

Świat
Polscy turyści o incydencie na plaży w Izraelu. "Obserwujemy rosnącą niechęć"
flickr/Sean MacEntee/CC BY 2.0
Zdjęcie ilustracyjne

"Podczas wypoczynku na publicznej plaży zostaliśmy obrzuceni kamykami przez mężczyznę wykrzykującego (...)»good polish is dead polish« (dobry Polak to martwy Polak - red.)" - napisała do polsatnews.pl turystka z Krakowa spędzająca urlop w Izraelu. Przedstawiciele biur podróży przekonują jednak, że to sytuacje sporadyczne, a polscy turyści są w Izraelu życzliwie przyjmowani.

Turystka do Izraela przyjechała na tydzień wraz z grupą znajomych. Do zdarzenia miało dojść w niedzielę na publicznej plaży w Elijacie ok godz. 14 czasu lokalnego. Do grupy miał podejść mężczyzna i zapytać skąd przyjechali. Turyści myśleli, że Izraelczyk chce zaproponować wycieczkę do Jerozolimy. Gdy odpowiedzieli, że są z Polski mężczyzna zaczął wykrzykiwać po angielsku antypolskie hasła m.in. "f... you polish people, f... your president...".

 

"(...) kopiąc w piasek uderzał w nas kamieniami z piaskiem. Na plaży nie było tłoczno, ale znajdowało się kilkanaście osób. Nikt nie zareagował" - pisze turystka. Mężczyzna miał zaczepiać również inne osoby, pokazując grupę palcem i wykrzykiwać niezrozumiałe słowa po hebrajsku.

 

Grupa wróciła do hotelu dopiero po tym, gdy mężczyzna się oddalił. Polacy nie wezwali policji.

 

"Zrobiło się nieprzyjemnie"

 

Kobieta opisuje też inny incydent. Podczas podróży autobusem z Hajfy do Jerozolimy koleżanka turystki została zaczepiona przez jednego z pasażerów, który wypytywał o jej opinię w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. Oburzony miał sugerować wkład Polaków w tworzeniu obozów zagłady.

 

"Od paru dni obserwujemy rosnącą niechęć do osób pochodzenia polskiego" - napisała turystka.

 

Na facebookowej grupie "Podróż do Izraela (porady, zdjęcia, relacje)" jedna z turystek pisze o napiętej atmosferze panującej w Izraelu. "Jakoś tak się nieprzyjemnie zrobiło. A w radio tylko Poland Poland i czuć napięcie nawet jak nie rozumiemy języka. Jesteśmy właśnie w drodze do ejlatu" - napisała w poście.

 

W mediach społecznościowych coraz większą popularność zyskują wiadomości opatrzone hasztagiem #PolandTruth (polska prawda - red.).

 

Używają go strony i osoby, sugerujące, że Polacy byli współtwórcami obozów zagłady. Gazeta "Yedioth Ahronoth" opisała historię 81-letniej Ester Liber, która przeżyła II wojnę światową. Według jej relacji, Polacy po wojnie mieli kpić z ocalonych Żydów i dziwić się "w jaki sposób zostało was tak dużo".


"Tu mają poważniejsze problemy"

 

Eksperci z biur podróży wskazują, że zdarzenia należy potraktować jako incydent.

 

Anna Szczypińska, właścicielka biura Anis Pol Travel, która od 8 lat mieszka w Izraelu, a od 7 pracuje jako licencjonowany pilot-przewodnik przekonuje, że nie zaobserwowała w ostatnich dniach żadnych zmian. - Tu mają poważniejsze problemy niż prawo uchwalane w Polsce - stwierdziła w rozmowie z polsatnews.pl.

 

Według niej, konflikty tworzone są na szczeblu rządowym. Jak powiedziała, w samej Jerozolimie przebywa obecnie około stu polskich grup.

 

- Polityka sobie, a turystyka sobie - mówi polsatnews.pl Mikołaj Talarczyk z Ex Oriente Lux, biura turystycznego organizującego wycieczki m.in. do Izraela. Przekonuje, że napięcia  między różnymi państwami, np. na linii  Chiny - Japonia i Chiny - Indie są od lat, ale to nie przeszkadza turystom bezpiecznie zwiedzać tych krajów.

 

- Zagrożenia i napięcia są w Izraelu powszechne, niekiedy zdarzają się strzały na starym mieście w Jerozolimie, protesty na granicy z Palestyną. Nie sądzę, że taka dyskusja na szczeblu rządowym pogorszy sytuację turystów z Polski - powiedział Talarczyk.

 

Jak dodał, polityka zwykle nie rzutuje na turystykę, "przynajmniej dla tych ludzi, którzy mają trochę orientacji w świecie".

 

Czeka na podpis prezydenta
 
O godz. 2 w nocy z czwartku na piątek Senat poparł nowelizację ustawy o IPN, która wprowadza kary za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką.
 
Za ustawą głosowało 57 senatorów, 23 przeciwko, 2 senatorów wstrzymało się od głosu. 
 
Według nowelizacji, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

 

Ustawa czeka na podpis prezydenta.

 

polsatnews.pl, PAP

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie