KOD składa zawiadomienie do prokuratury ws. Morawieckiego. "Poniżył sędziów, nie zgłosił korupcji"

Polska
KOD składa zawiadomienie do prokuratury ws. Morawieckiego. "Poniżył sędziów, nie zgłosił korupcji"
PAP/Marcin Obara

"Mając na względzie treść wypowiedzi medialnych Mateusza Morawieckiego (...), niniejszym składamy zawiadomienie o popełnieniu przez niego (następujących - red.) przestępstw..." - napisał Komitet Obrony Demokracji w poniedziałkowym piśmie do prokuratury. KOD zarzuca premierowi m.in. "znieważenie i poniżenie konstytucyjnych organów RP" i "nadużyciu zaufania w stosunkach z zagranicą".

Pod zawiadomieniem podpisało się Stowarzyszenie Komitet Obrony Demokracji, wiceprzewodnicząca Magdalena Filiks i sekretarz Jarosław Marciniak.

 

Według stowarzyszenia, premier Morawiecki miał popełnić przestęstwa z art. 212 § 1 i § 2 kk, art. 226 § 3 kk, art. 231§ 1kk i art. 129 kk podczas udzielania różnych wywiadów prasowych i spotkań z szefami innych państw.

 

"Nazistowscy sędziowie"

 

Wśród przestępstw, o które podejrzany jest premier KOD wymienia:  

  • znieważenie i poniżenie konstytucyjnych organów RP w postaci sądów powszechnych i Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa, a także poszczególnych sędziów pełniących służbę w wymienionych organach poprzez przypisywanie im w środkach masowego przekazu m.in. cech nepotyzmu, poplecznictwa, korupcji i kupowania wyroków, sprzyjania bogatym (art. 212 § 2 k.k. i art. 226 § 3 kk) w artykule "Dlaczego mój rząd reformuje polskie sądownictwo” opublikowanym w dniu 13 grudnia 2017 r. na portalu tygodnika „Washington Examiner"
  • znieważenie w.w. organów przy użyciu środków masowego komunikowania poprzez porównanie ich do sędziów kolaborujących z nazistami (226 § 3 kk)
  • nadużycie zaufania w stosunkach z zagranicą w trakcie spotkania premiera z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem 15 grudnia 2017, w których porównówał sędziów RP do sędziów kolaborujących z nazistami, przez co działał na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej (129 k.k. i art. 212 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.)
  • znieważeniu i poniżeniu sędziów podczas spotkania z przedstawicielami prasy europejskiej 10 stycznia 2018 r. podczas, której rozdawał wydrukowane informacje odnoszące się do tzw. "reformy wymiaru sprawiedliwości" (art. 212 § 2 k.k. i art. 226 § 3 kk w zw. z art. 11 § 2 kk)
  • niepowiadomienie odpowiednich służb (w szczególności Policji i Prokuratury) o korupcji, której dopuszczać się mają wskazywani w powyższych wypowiedziach sędziowie m.in. poprzez celowe przewlekanie postępowań (art. 231 § 1 kk.), w przypadku, gdy premier posiada takie informacje

Do każdego z wymienionych przestępstw KOD zamieścił odnośniki do artykułów. W uzasadnieniach przywołano konkretne fragmenty wystąpień i zachowań premiera udokumentowane przez media.

 

"Anarchizacja życia publicznego"

 

"Z przykrością stwierdzamy, że przytoczone w treści niniejszego zawiadomienia wypowiedzi Pana Mateusza Morawieckiego zawierają bezpodstawne stwierdzenia szkalujące dobre imię polskiego sądownictwa, które w żaden sposób nie przystoją Premierowi praworządnego państwa" - napisano w uwagach końcowych.

 

Według autorów zawiadomienia, słowa premira są "motywowane osiągnięciem doraźnych celów politycznych", nie są jednostkowe i prowadzą do "anarchizacji życia publicznego".

 

Precedens już był

 

Przedstawiciele KOD przy złożeniu swojego zawiadomienia odwołali się do decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. Meslot przeciwko Francji z 9 stycznia (skarga nr 50538/12), w której Trybunał stwierdził, że "obraza władzy sądowej przez polityka jest niedopuszczalna".

 

Skargę złożył francuski polityk samorządowy, ukarany we Francji grzywną za wypowiedzi o sędziach m.in., "którzy przekraczają swe uprawnienia i przynoszą wstyd wymiarowi sprawiedliwości" i że "załatwi im przeniesienie, bo nie można im ufać". Jego słowa wyemitowało lokalne radio.

 

Zdaniem Trybunału w Strasburgu, do którego samorządowiec się odwołał, jego  wypowiedź nie miała żadnej podstawy faktycznej i jako taka stanowiła poważne nadużycie. 

 

polsatnews.pl

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie