Komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała kandydatów na nowych wiceszefów SKW

Polska
Komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała kandydatów na nowych wiceszefów SKW
Wikimedia Commons/CC BY-SA 2.0

Pułkownik Maciej Szpanowski i ppłk Robert Mucha to kandydaci na zastępców szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, których poparła sejmowa komisja ds. służb specjalnych - poinformował jej przewodniczący Marek Opioła. Komisja pozytywnie zaopiniowała też wniosek szefa MON o odwołanie jednego z dotychczasowych wiceszefów SKW - płk. Tomasza Grudzińskiego.

Przewodniczący komisji zaznaczył, że wszystkie opinie podjęto jednomyślnie.

 

Po powołaniu przez ministra nowy szef SKW Maciej Materka będzie miał trzech zastępców - dotychczasowego - ppłk Marka Utrackiego oraz Szpanowskiego i Muchę.

 

Szpanowski od 2001 r. służył w Urzędzie Ochrony Państwa - od 2007 r. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a później - od 2010 r. w Służbie Wywiadu Wojskowego. Uczestniczył w wielu misjach wojskowych poza granicami kraju - w Iraku i Afganistanie.

 

Mucha pracował w UOP od 2000, później w ABW, a następnie od 2007 r. w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego na kierowniczych i dyrektorskich stanowiskach. Zajmował się głównie zasadami postępowania z informacjami niejawnymi.

 

Wiceszefów SKW powołuje i odwołuje minister obrony na wniosek szefa tej służby, po zasięgnięciu opinii sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

 

Po zmianie na funkcji szefa MON, gdy Mariusz Błaszczak zastąpił Antoniego Macierewicza, ówczesny szef SKW Piotr Bączek podał się do dymisji. 17 stycznia nowym szefem SKW został Materka.

 

Nowy szef SKW pracował wcześniej w służbach specjalnych UOP, ABW, CBA, a ostatnio był dyrektorem departamentu bezpieczeństwa w MSWiA. Był m.in. pełnomocnikiem ds. kontroli przetwarzania danych osobowych w CBA od początku powstania tej funkcji w 2010 r. W połowie 2015 r. złożył wniosek o odejście ze służby. Ówczesny szef CBA Paweł Wojtunik pozytywnie wyrażał się o całej jego pracy w Biurze. Również sejmowa komisja przyjęła wówczas sprawozdanie z jego pracy.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie