Odzyskano obraz Degasa, który skradziono 9 lat temu. Był w bagażniku busa

Kultura

Francuska policja celna znalazła obraz dziewiętnastowiecznego mistrza Edgara Degasa, który został skradziony dziewięć lat temu z muzeum w Marsylii. Obraz odkryto w bagażniku busa zaparkowanego przy autostradzie w okolicach Paryża - poinformowało w piątek francuskie ministerstwo kultury.

Obraz odkryto 16 lutego w trakcie rutynowych kontroli na autostradzie około 30 kilometrów na wschód od Paryża. O odzyskaniu poinformowano jednak dopiero teraz, po potwierdzeniu przez Muzeum d'Orsay autentyczności tego dzieła, wycenianego na ok. 800 tys. funtów. 


Obraz Edgara Degasa z 1877 r. pt. "Chórzyści" ("Les Choristes" lub "The Chorus Singers") to niewielki pastel (32x27 cm) przedstawiający śpiewaków grających w operze Don Juan. Obraz należący do paryskiego Muzeum d'Orsay został skradziony 29 grudnia 2009 r. z Muzeum Cantini w Marsylii, gdzie był eksponowany wraz z 20 innymi dziełami impresjonistów.


W komunikacie wydanym przez francuski resort kultury nie poinformowano skąd obraz wziął się w busie i kto go tam zostawił. Wiadomo, że w busie przebywali pasażerowie, ale nie przyznali się do tego, by wiedzieli cokolwiek o tym obrazie.


Hilaire-Germain-Edgar de Gas (1834-1917) to francuski malarz i rzeźbiarz impresjonistyczny słynący z pełnej inwencji kompozycji i umiejętności przedstawiania postaci w ruchu. Uznawany za jednego z największych malarzy końca XIX wieku.


Reuters, polsatnews.pl

grz/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze