Dwa nieznane publiczności szkice Van Gogha trafiły na wystawę w holenderskim muzeum

Kultura
Dwa nieznane publiczności szkice Van Gogha trafiły na wystawę w holenderskim muzeum
PAP/EPA/Robin Van Lonkuijsen
Biznesmen John Fentener van Vlissingen (po lewej) i dyrektor Muzeum Van Gogha w Amsterdamie Axel Rüger prezentują szkice w muzeum w Laren

Szkice, które artysta narysował w 1886 r. w Paryżu, od wtorku są dostępne dla zwiedzających muzeum Singer Laren w Holandii. Pracownicy instytucji z dumą potwierdzili, że autorem rysunków przedstawiających paryskie wzgórze Montmartre jest słynny postimpresjonista.

Oba szkice są datowane na 1886 rok. Powstały krótko po tym, jak artysta przyjechał do Paryża.

 

Prace specjalistów z Muzeum Van Gogha nad pierwszym szkicem (tym, na którym widać kamieniołom) pozwoliły na potwierdzenie autentyczności drugiego rysunku. Kilka lat temu nie stwierdzono z pewnością, że autorem jest słynny holenderski malarz.

 

Szkic "Wzgórze Montmartre z kamieniołomem"

 

- To naprawdę niezwykłe znalezisko - powiedział Teio Meedendorp z Muzeum Vincenta Van Gogha w Amsterdamie. Dodał, że obydwa rysunki bez wątpienia są namalowane przez tę samą osobę, utrzymane w podobnym stylu i wykonane tą samą techniką.

 

Powyższy rysunek trafił do ekspertów z Muzeum Van Gogha w 2013 roku. Na prośbę poprzedniego właściciela insytucja nie ujawniała tej informacji. Nigdy wcześniej nie był on wystawiany ani publikowany. Teraz oba szkice można oglądać w muzeum Singer Laren w Laren. 

 

dw.com, BBC, polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie