"Nie chodzi tylko o praworządność, ale także migrację". Tajani o dostępie do funduszy europejskich

Świat

- Zawsze powinno się przestrzegać zasad. Trzeba patrzeć na to, co się dzieje. Najważniejsze jest to, żeby kraje wschodniej Europy przestrzegały zasad. Nie chodzi tylko o kwestie praworządności, ale także migracji. Trzeba być solidarnym z Europą zachodnią tak, jak Zachód był solidarny ze wschodnią Europą, gdy ta porzucała komunistyczną dyktaturę - powiedział Polsat News szef PE Antonio Tajani.

Korespondentka Polsat News Dorota Bawołek rozmawiała też z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem.

 

- Mamy pewne zasady, które znalazły się u podstawy Unii Europejskiej, więc to nie jest absurdalne, by jednocześnie rozpatrywać kwestie poszanowania praworządności i korzyści finansowych, jakie możemy mieć z powodu przynależności do Unii, ale będziemy o tym rozmawiać dużo spokojniej niż mogłoby się wydawać - podkreślił Juncker.

 


"Budżet musi być oparty o zdrowy kompromis"


W piątek odbywa się w Brukseli nieformalne spotkanie unijnych przywódców, poświęcone m.in. wieloletniemu budżetowi UE po 2020 r. oraz zmianom w funkcjonowaniu europejskich instytucji.


Polskę reprezentuje premier Mateusz Morawiecki.


- Wieloletni budżet UE musi być oparty o zdrowy, dobry kompromis. Polska jest gotowa do tego kompromisu - powiedział Morawiecki.


Fundusze uzależnione od praworządności


14 lutego unijny komisarz ds. budżetu Guenther Oettinger poinformował, że Komisja Europejska zaczęła przygotowywać regulacje prawne dotyczące uzależnienia środków z UE od stanu praworządności.


Jak dodał UE pracuje w ścisłym kontakcie z państwami UE, liderami unijnymi i Parlamentem Europejskim.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

prz/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie