Odsłaniasz zimą kostki? Możesz mieć problemy z płodnością

Technologie
Odsłaniasz zimą kostki? Możesz mieć problemy z płodnością
Pixabay.com/JaneMarySnyder/CC0 Creative Commons

Osoby, które zimą nie ubierają się odpowiednio do panujących warunków, narażają się na wiele różnych chorób. Brak czapki i odsłonięte kostki mogą przyczynić się nie tylko do przeziębienia i grypy, ale nawet do bezpłodności - twierdzi jedna z wrocławskich lekarek.

Dr Urszula Grata-Borkowska z Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu stwierdziła w rozmowie z "Gazetą Wrocławską", że pogoń za modą, która o tej porze roku w polskich warunkach klimatycznych każe nosić spodnie z dziurami, głębokie dekolty i mieć gołe kostki może kosztować nie tylko utratę zdrowia.

  

Grata-Borkowska przekonuje, że może doprowadzić do szybszego wychłodzenia organizmu i obniżenia odporności. W efekcie osoba taka ryzykuje nie tylko zwykłe przeziębienie, ale też poważniejsze choroby, np. zapalenie nerek.

 

Według lekarki szczególnie uważać powinny kobiety. - Często bowiem dochodzi do zapalenia układu rodnego, na przykład do zapalenia jajników - dodaje.

 

Nawet jeśli zapalenie to przebiega bezobjawowo, po latach może okazać się, że skutkiem są właśnie problemy z płodnością.

 

Gazeta Wrocławska

bas/dro/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie